Structuring the muslim pilgrimage to Mecca: The role of monarchs revisited
Mekkeye yapılan hac yolculuğunun yapısallaşması: Kralların rolünü yeniden gözden geçirmek
  1. Tez No: 862096
  2. Yazar: AMR MOHAMED HASSAN ELLITHY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez, Suudi Arabistan'da devlet siyasetinin düzenlenmesine yönelik mit oluşturma ve politika gündemi oluşturmada kralların rolünü araştırmaktadır. Devlet ve toplum arasındaki çatışmada oluşan anlam yapıları, kralların kendi zamanlarının gerekliliklerine dair yaptıkları yorumlara göre şekillenmektedir. Haccı yöneten sosyal örgütler üzerindeki otorite sorusunu tartışan bu doktora tezi, kralların haccın geniş kutsal mekânlarını ve uzun zamanlarını nasıl düzenlediklerini (düzene soktuklarını ya da değiştirdiklerini) araştırmaktadır. Müslüman haccı dini bir ibadet, beşerî bir etkinlik ve devletin etik-İslami temelini güçlendiren bir sosyal olaydır. Bunlar, Mekke ve Medine'deki kutsal mekânlar üzerinden yapılan spesifik ritüeller ve Hac zamanlarındaki yaygın duyarlılıklar vasıtasıyla açıkça ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the role of monarchs in myth making and producing policy agendas for the organization of state politics in Saudi Arabia. Structures of meanings that are implied in the struggle between state and society are developed by the monarchs according to their interpretations of their time imperatives. Through contesting the monarch's authority over the melange of social organizations of the state during the Hajj, the thesis argues that monarchy system in Saudi Arabia can be studied through investigating how its monarchs tend to organize (to order or to change) the vast shrine spaces and the prolonged times of the Hajj. The Muslim pilgrimage is a religious celebration, a human occasion, and a social phenomenon that promotes the ethico-islamic foundations of the state through publicly expressing specific rituals over the shrine places in Makkah and Madinah and broad-based sentiments during the Hajj times.