Tarih öğretmenlerinin değer eğitimine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of history teachers' views on value education
  1. Tez No: 862097
  2. Yazar: HÜSNA SÜGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, tarih öğretmenlerinin değer eğitimine ilişkin görüşlerini ve uygulamalarını derinlemesine incelenmesidir. Araştırmanın yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 20 gönüllü tarih öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmanın amacına uygun ilgili alanyazım kapsamında yer alan uzmanların görüşleri alınarak oluşturulmuş görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formunda katılımcıların demografik özelliklerine yönelik (cinsiyet, yaş, görev yapılan lise türü, mesleki kıdem, mezuniyet durumu) beş kapalı uçlu soru ve beş yarı yapılandırılmış görüşme sorusu bulunmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde fenomenin temalarının ve anlamının daha iyi anlaşılması için araştırmacı, katılımcıların dilini ve bakış açısını korumak için üçüncü şahıs bakış açısıyla grubu bir bütün olarak temsil eden bileşik anlatılar kullanmıştır. Araştırmada katılımcılar, değer kavramını hem bireysel hem de toplumsal açıdan ele almış, bu çerçevede tarih derslerinde öğretilmesi gereken kök değerler ve karşılaşılan zorluklar üzerine görüşlerini paylaşmışlardır. Araştırma, öğretmenlerin değer kavramına farklı yaklaşımlarını, değerler eğitiminin önemine dair çeşitli perspektiflerini ve tarih derslerinde bu değerleri nasıl işlediklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, tarih derslerinde değerler eğitimi sırasında karşılaşılan zorluklara ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kullanılan pedagojik stratejilere dair bulgular da sunulmuştur. Araştırma, değer eğitiminin çok katmanlı doğasını ve öğretimdeki karmaşıklığını vurgulayarak, tarih öğretmenlerinin bu konudaki pedagojik beceri ve stratejilerinin önemine dikkat çekmiştir. Yapılan bu araştırmanın tarih eğitiminin geleceğini şekillendirmek için değerli içgörüler sunacağı ve öğretmenlere, eğitim politikası yapıcılara ve araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions and practices related to value education in history teaching. As a methodological approach, phenomenology, one of the qualitative research methods, has been utilized. The study group consists of 20 volunteer history teachers. A semi-structured interview form, created based on the objectives of the research and incorporating the views of experts within the relevant literature, has been used as the data collection tool. The interview form includes five closed-ended questions and five semi-structured interview questions directed at the participants' demographic characteristics (gender, age, type of high school worked at, professional experience, and marital status). In analyzing the data obtained, complex narratives that represent the group as a whole from a third-person perspective have been used by the researcher to better understand the themes and meanings of the phenomenon while preserving the language and perspective of the participants. Participants have shared their views on the concept of value both individually and socially, discussing the rooted values and challenges encountered in teaching history within this framework. The research has revealed the diverse approaches of teachers to the concept of value, various perspectives on the importance of value education, and how these values are integrated into history lessons. Furthermore, findings regarding the challenges faced during value education in history lessons and the pedagogical strategies used to overcome these challenges have been presented. The research highlights the multifaceted nature of value education and the complexity in teaching, emphasizing the importance of pedagogical skills and strategies of history teachers on this topic. This study is thought to provide valuable insights for shaping the future of history education and to contribute to teachers, education policy makers, and researchers.