İstanbul ili Aile Hekimlerinin hasta veya hasta yakını tarafından şiddete maruziyet durumları ile defansif tıp uygulamaları tutumu ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' exposure to violence by patients or their relatives and their attitudes and behaviors towards defensive Medicine practices in İstanbul province
- Tez No: 862122
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma İstanbul ili aile hekimlerinin hasta veya hasta yakını tarafından şiddete maruziyet durumları ile defansif tıp uygulamaları tutumu ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.12.2023-01.03.2024 tarihleri arasında İstanbul'da aktif görev yapan 400 aile hekimi katıldı. Katılımcılara çevrimiçi olarak 14 soru ve ifadeden oluşan sosyodemografik form ve Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği doldurtuldu. Çalışmamızda Cronbach's Alpha kat sayıları sırasıyla genel defansif tıpta (GDT) 0,913, pozitif defansif tıpta (PDT) 0,867 ve negatif defansif tıpta (NDT) 0,906 bulundu. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Normal dağılım analizi yapılan verilerin normal dağılım gösterdikleri görüldü ve analizler parametrik testler ile yapıldı. Niceliksel değişkenler için minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma; kategorik değişkenleri için sayı ve yüzde analizleri yapıldı. İkili değişkenlerin karşılaştırmaları student t testi ile, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırmaları tek yönlü ANOVA testi ile, ilişkisel analizler Pearson korelasyon testi ile analiz edildi. Etki analizi için çoklu doğrusal regresyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the situations of Istanbul province family physicians regarding incidents of violence by patients or their relatives and their attitudes and behaviors towards defensive medicine practices. Materials and Methods: A total of 400 family physicians actively working in Istanbul participated in the study between December 01, 2023, and March 01, 2024. Participants were asked to fill out an online sociodemographic form consisting of 14 questions and statements, as well as the Defensive Medicine Practices Attitude Scale. In our study, Cronbach's Alpha coefficients were found to be 0.913 for general defensive medicine (GDM), 0.867 for positive defensive medicine (PDM), and 0.906 for negative defensive medicine (NDM), respectively. The data were analyzed using the SPSS 22.0 program. It was observed that the data subjected to normal distribution analysis showed normal distribution, and the analyses were conducted using parametric tests. Descriptive statistics including minimum, maximum, mean, and standard deviation were calculated for quantitative variables, while number and percentage analyses were performed for categorical variables. Comparisons of binary variables were made using the student t-test, comparisons of more than two variables were made using one-way ANOVA test, and correlational analyses were conducted using Pearson correlation test. Multiple linear regression analysis was performed for effect analysis. A p-value of