Birinci basamak hekimlerinin gebe takibi konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary care physicians' level of knowledge on pregnancy follow-up
- Tez No: 803785
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Birinci basamak hekimlerinin gebelik takibi konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, sağlıklı bir gebelik ve doğum sürecinin sağlanması için hayati önem taşımaktadır. Birinci basamak hekimlerinin güncel ve doğru bilgilere sahip olmaları, gebelik takibi standartlarını eksiksiz bir şekilde uygulamaları ve gebelikle ilgili olası komplikasyonları erken teşhis etmeleri, dünya genelindeki gebelik sonuçlarını olumlu yönde etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, birinci basamak sağlık hizmeti hekimlerinin gebelik takibi alanındaki bilgi düzeylerini belirlemeyi ve iyileştirme stratejilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Mart-Mayıs 2023 tarihleri arasında, İstanbul ili Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteren aile sağlığı merkezlerinde aktif olarak aile hekimliği yapan toplam 270 aile hekimi ve aile hekimliği uzmanıyla bir kesitsel anket çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Anket sosyodemografik özellikler hakkında 17 soru ve gebe takibi hakkında bilgi düzeyini değerlendiren 26 soru olmak üzere toplam 43 sorudan oluşmaktadır. BULGULAR: Çalışmaya katılan toplam 270 katılımcının %39,3'ü (n=106) Aile Hekimliği Uzmanı, %35,9'u (n=97) Aile Hekimleri, %24,8'i (n=67) SAHU asistanıdır. Bu çalışmada elde edilen istatistiksel analizler sonucunda aile hekimliği uzmanları ile aile hekimleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve uzmanların daha yüksek bir bilgi düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Çalışma, gebelik takibi ile ilgili eğitim veya seminerlere katılmanın sıklığı ile gebelik takibi bilgi düzeyi arasında da anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi ve Riskli Gebelikler Yönetim Rehberini okuyan ve okumayan katılımcıların gebe takibi bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ancak, gebe takibi bilgi düzeyini değerlendirmek için kullanılan anket sorularına doğru yanıt verme oranı ile günlük takip edilen/muayene edilen hasta sayısı, yıllık ortalama takip edilen gebe sayısı ve Tıp Fakültesi mezuniyet yılı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. SONUÇ: Çalışma birinci basamakta gebelik takibi alanında uzmanlık eğitimi almanın önemini ortaya koymaktadır. Buna ek olarak birinci basamak sağlık çalışanları arasında rehberlerin düzenli olarak yayılması ve güncellenmesi için programlar oluşturmak önemlidir. Çevrimiçi platformlar, eğitim atölyeleri ve kadın doğum uzmanları ile birinci basamak sağlık çalışanlarının işbirliği gebe takibi bilgi düzeyini arttırmaya katkı sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER:“doğum öncesi bakım”,“gebelik takibi”,“aile hekimleri”,“ana-çocuk sağlığı hizmetleri”
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Assessing the knowledge levels of primary care physicians in antenatal aare holds vital importance in ensuring a healthy pregnancy and childbirth process. Equipping primary care physicians with up-to-date and accurate information, ensuring their adherence to standardized antenatal care protocols, and enabling early detection of potential pregnancyrelated complications have the potential to positively impact pregnancy outcomes worldwide. This study aims to determine the knowledge levels of primary healthcare practitioners in the field of antenatal care and develop improvement strategies. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted as a cross-sectional survey between March and May 2023, involving a total of 270 primary care physicians and family medicine specialists actively practicing in family health centers located in the Anatolian side of Istanbul province, Turkey. The survey consisted of a total of 43 questions, comprising 17 questions regarding sociodemographic characteristics and 26 questions assessing the level of knowledge in antenatal care. RESULTS: Among the total of 270 participants in the study, 39.3% (n=106) were Family Medicine Specialists, 35.9% (n=97) were Primary Care Physicians, and 24.8% (n=67) were Primary Care Physician Assistants. Statistical analyses conducted in this study revealed a significant difference between Family Medicine Specialists and Primary Care Physicians, indicating that specialists had a higher level of knowledge. The study also demonstrated a significant relationship between the frequency of attending training or seminars on antenatal care and the level of knowledge in antenatal care. Furthermore, a statistically significant difference was found in the level of knowledge in antenatal care between participants who had read the Pregnancy Care Management Guidelines and High-Risk Pregnancy Management Guidelines, compared to those who had not. However, there was no significant correlation found between the rate of correctly answering the survey questions used to assess the level of knowledge in antenatal care and the daily number of patients monitored/examined, the average number of pregnant women followed annually, or the year of graduation from Medical School. CONCLUSION: The study highlights the importance of specialized training in antenatal care for primary care providers. Additionally, it is crucial to establish programs for regular dissemination and updates of guidelines among primary healthcare professionals in the field of antenatal care. Online platforms, training workshops, and collaboration with obstetricians/gynecologists can contribute to enhancing the level of knowledge in antenatal care among primary healthcare practitioners. KEYWORDS:“prenatal care”,“antenatal care”,“primary care physicians”,“maternal and child health services”