Sistemik immun-inflamatuar indeks ile prognostik nutrisyonel indeksin erken dönem st elevasyonlu miyokard enfarktüsü ve non-st elevasyonlu miyokard enfarktüsünde prognozu belirlemedeki rolü
The role of systemic immune-inflammatory index and prognostic nutritional index in determining prognosis in early st elevated myocardial infarction and non-st elevated myocardial infarction
  1. Tez No: 862133
  2. Yazar: SEDA CEBERUT SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Malignite, enfeksiyon ve inflamatuar hastalıklarda sistemik immun inflamatuar indeks (SII) ve prognostik nutrisyonel indeksin (PNI); prognostik önemi olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda akut miyokard enfarktüsü ile hastaneye başvuran hastaların; primer sonlanım noktalarıyla ve anjiografi sonuçlarıyla; hastalık-şiddet korelasyonunu değerlendirmede, hastane içi yatış gün süresini-hastane içi ölüm oranını öngörmede belirteç olarak kullanılabilirliğinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2018- Eylül 2023 tarihleri arasında ST ve Non-ST MI tanısıyla (148 STEMI, 168 NSTEMI) yatarak tedavi olan, koroner anjiografi uygulanmış, 35-65 yaş aralığı ve eşlik eden komorbiditeler açısından eşleştirilmiş 316 hasta dahil edilmiştir. Hastaneye ilk gelişlerinde yapılan tetkiklerine göre SII değerini (nötrofil x platelet) / lenfosit; PNI değerini (10 x albümin g/dl + 0.005 x total lenfosit mm3) şeklinde hesaplayarak SII ve PNI 'in Gensini Skoru, hastane içi ölüm sayısı, hastane içi yatış gün süresi üzerine etkilerini inceledik. Bulgular: Çalışmaya toplam 316 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 52.2±.idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Previous studies have shown that systemic inflammatory index (SII) and prognostic nutritional index (PNI) have prognostic importance in malignancy, infection and inflammatory diseases. In our study, we aimed to evaluate the disease-severity correlation with primary endpoints and angiography results of patients admitted to the hospital with acute myocardial infarction, to predict the duration of hospitalization and death rate in the hospital, and to compare its usability as a marker. Materials and Methods: In our study, 316 patients between 35-65 age range matched for associated comorbidities were included. These patients were treated as inpatients with the diagnosis of ST and Non-ST MI (148 STEMI, 168 NSTEMI) and underwent coronary angiography in the Coronary Intensive Care Unit of the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital between January 2018 and September 2023. According to the tests performed on their first admission to the hospital, We calculated the SII value (neutrophil x platelet) / lymphocyte; the PNI value as (10 x albumin g/dl + 0.005xtotal lymphocyte mm3) and examined the effects of SII and PNI on the gensini score, in-hospital death, and number of hospitalization days. Results: A total of 316 patients were included in the study. The average age of the patients was 52.2±.