Hemodiyaliz hastalarında nutrisyon ve inflamasyon durumunun kardiyovasküler sonlanımlar ve mortalite ile ilişkisi
The relationship between nutritional and inflammatory status inhemodialysis patients and cardiovascular outcomes and mortality
- Tez No: 923468
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hemodiyaliz (HD), son dönem böbrek hastalığı (SDBH) tanısı alan hastalarda en sık uygulanan renal replasman tedavi yöntemidir. Hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler risk ve buna bağlı mortalitenin, malnutrisyon ve inflamasyon ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak, pratikte bu durumu değerlendirmek için kullanılan C-reaktif protein (CRP), albümin ve lökosit gibi inflamasyon ve malnutrisyon parametrelerinin, hastaların nutrisyonel ve inflamatuar durumlarının tespitinde yeterli olmadığı düşünülmektedir.Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastalarının laboratuvar verilerine dayanarak hesaplanan Controlling Nutritional Status (CONUT) skoru, Prognostik Nutrisyon İndeksi (PNI), Nutrisyonel Risk İndeksi (NRI), Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (Sİİ), Monosit/Lenfosit Oranı (MLR) ve Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR) değerlerinin, HD hastalarında kardiyovasküler sonlanımlar ve mortalite ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Özel Alanya Can Diyaliz Merkezi'nde 1 Ocak 2023 ile 1 Ocak 2024 tarihleri arasında en az üç ay süreyle hemodiyaliz tedavisi görmüş, 18 yaşından büyük hastalar üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Hastalara ait hekim notları, laboratuvar sonuçları, tıbbi görüntüleme kayıtları, hemodiyaliz verileri ve patoloji raporları, ilgili hastanelerin otomasyon sistemleri aracılığıyla elde edilmiştir.2023 yılı Ocak ayına ait laboratuvar verilerinden hesaplanan hastaların parametreleri A olarak, 2024 yılı Ocak ayına ait verilerden ya da çalışma süresi içerisinde vefat eden hastalar için vefat tarihinden önceki son verilerinden hesaplanan parametreleri B olarak ifade edilmiştir. Controlling nutritional status skoru, prognostik nutrisyon indeksi, nutrisyonel risk indeksi nötrofil/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı, sistemik immün-inflamasyon indeksi ile hastaların mortalite ve kardiyovasküler sonlanımları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmamız, yaşları 22 ile 88 arasında olan, 96'sı (%39,3) kadın ve 148'i (%60,7) erkek olmak üzere toplam 244 olgu ile yapılmıştır. Hastalar, yaşayanlar, vefat edenler, yeni gelişen kardiyovasküler sonlanımı olanlar ve yeni gelişen kardiyovasküler sonlanımı olmayanlar olarak gruplara ayrılmıştır. Hastaların 31'i (%12,7) vefat ederken, 213'ü (%87,3) yaşamaktaydı. Hastaların 22'sinde yeni kardiyovasküler olay gelişmiş, 222'sinde ise yeni gelişen kardiyovasküler olay saptanmamıştır. MLR yüksek olanlarda mortalite oranı düşük olanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Mortalite riski açısından cutoff noktası ≥0,36 VI olarak belirlenmiştir (duyarlılık %84,2; özgüllük %62,4). NLR yüksek olanlarda mortalite oranı daha yüksek bulunmuştur. Cutoff noktası ≥3,43 olarak saptanmış (duyarlılık %86,8; özgüllük %53,1). Sİİ yüksek olanlarda mortalite oranı daha yüksek saptanmıştır. Cutoff noktası ≥725,2 olarak tespit edilmiştir (duyarlılık %81,6; özgüllük %48,4). PNI değeri yüksek olanlarda mortalite oranı daha düşük bulunmuştur. Cutoff noktası ≥8,95 olarak belirlenmiştir (duyarlılık %75,6; özgüllük %63,2). NRI değeri yüksek olanlarda mortalite oranı daha düşük bulunmuştur. Cutoff noktası ≥45,24 olarak belirlenmiştir (duyarlılık %65,3; özgüllük %57,9). CONUT skoru normal, hafif, orta ve ağır düzeyde beslenme yetersizliği olarak gruplandığında mortalite oranları sırasıyla %1,3, %8,6, %31,1 ve %85,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis (HD) is the most frequently applied renal replacement therapy for patients diagnosed with end-stage renal disease (ESRD). Cardiovascular risk and related mortality in HD patients are known to be associated with malnutrition and inflammation. However, parameters like C-reactive protein (CRP), albumin, and leukocytes commonly used to evaluate these conditions in practice are considered insufficient for accurately assessing patients' nutritional and inflammatory statuses. This study aims to investigate the relationship between values calculated based on laboratory data, such as Controlling Nutritional Status (CONUT) score, Prognostic Nutritional Index (PNI), Nutritional Risk Index (NRI), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Monocyte/Lymphocyte Ratio (MLR), and Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), and cardiovascular outcomes and mortality in HD patients. This retrospective study was conducted between January 1, 2023, and January 1, 2024, on patients aged 18 and older who had received hemodialysis treatment for at least three months at Alanya Training and Research Hospital, Başkent University Alanya Research and Application Center, and Private Alanya Can Dialysis Center. Data including physicians' notes, laboratory results, medical imaging records, dialysis data, and pathology reports were collected from the hospitals' automation systems. The first set of parameters, calculated from January 2023 laboratory data, was labeled as“A,”while the second set, calculated from January 2024 data or the last available data before death (for deceased patients), was labeled as“B.”Relationships between patients' mortality and cardiovascular outcomes and their CONUT score, PNI, NRI, NLR, MLR, and SII were examined. The study included 244 cases (96 females [39.3%] and 148 males [60.7%]) aged between 22 and 88 years. Patients were categorized into four groups: survivors, deceased, those with newly developed cardiovascular events, and those without. A total of 31 patients (12.7%) had died, while 213 (87.3%) were alive. Cardiovascular events developed in 22 patients, whereas 222 did not experience new events. Patients with higher MLR values had significantly higher mortality rates, with a cutoff point of ≥0.36 (sensitivity 84.2%; specificity 62.4%). Similarly, higher NLR values were associated with increased mortality (cutoff ≥3.43; sensitivity 86.8%; specificity 53.1%). Elevated SII was also linked to higher VIII mortality (cutoff ≥725.2; sensitivity 81.6%; specificity 48.4%). PNI and NRI values were inversely related to mortality, with cutoff points of ≥8.95 (sensitivity 75.6%; specificity 63.2%) and ≥45.24 (sensitivity 65.3%; specificity 57.9%), respectively.