Hakaret suçu ve aleniyet unsuru
The crime of insult and the concept of publicity
  1. Tez No: 862152
  2. Yazar: AHMET OZAN ŞUEKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamızın konusunu oluşturan hakaret suçu, 5237 sayılı TCK'nın“Kişilere Karşı Suçlar”adlı bölümünde“Şerefe Karşı Suçlar”başlığında 125. ve 131. maddeleri arasında tanzim edilmiştir. Tez çalışmamızda, yasal düzenlemenin 125. ve 131. maddeleri arasında düzenlenen genel tahkir suçları ele alınmıştır. Bununla birlikte tezimin temel inceleme konusunu oluşturan suçun nitelikli hallerinden olarak düzenlenmiş hakaret suçundaki aleniyet unsurunun üzerinde durulması hedeflenmiştir. Hakaret suçunun düşünce ve ifade özgürlüğü, basın ödevi, eleştiri hakkı gibi temel hak ve özgürlüklerle yakın bir irtibatı bulunmaktadır. Bu hakların belirlenen ölçütlerde kullanılması hukuka uygunluk nedeni olarak kabul edilmekle birlikte tanınan bu hakların sınırsız olmadığı ve bu sınırların çerçevesinin belirlenmesi çalışmamızın konusu oluşturmaktadır. Bununla birlikte; ceza hukuku sistemine bilimsel bir katkı sağlayabilmek, tartışmalı olan öğretideki anlayışlara yer vererek üst mahkeme kararlarını bu çerçevede incelemek suretiyle çözüm yolları aramak ve uygulayıcılara ışık tutabilmek çalışmamızın gayesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The crime of libel, which is the subject of our study, is listed in articles 125-131 under the heading of“Crimes Against Honour”in the“Crimes Against the Person”section of the Turkish Penal Code No. 5237. In our thesis study, common libel crimes that are regulated under articles 125-131 of the legal arrangements are discussed. In addition, this study aims to focus on the element of publicity in the crime of libel, which is regarded as one of the qualified forms of libel crime. The crime of libel is closely connected with fundamental human rights and freedoms such as freedom of thought and expression, the duty of the press, and the right to criticize. Although the use of these rights within the specified criteria is accepted as a reason for compliance with the law, these rights are not unlimited; hence determining the framework of these limits is the subject of our study. Besides these; our study aims to make a scientific contribution to the criminal justice system, by seeking solutions by examining the decisions of the Supreme Court and hopefully helping the practitioners in the field.