Okul öncesi dönemde Artırılmış Gerçeklik destekli STEAM etkinliklerinin çocukların bilim öğrenmelerine etkisi: Karma yöntem
The effect of Augmented Reality supported STEAM activities on children's science learning in preschool: Mixed method
  1. Tez No: 862151
  2. Yazar: ÖZLEM OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKBER TOMUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde Artırılmış Gerçeklik destekli STEAM etkinliklerinin çocukların bilim öğrenmeleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda sürecin daha geniş ve derin bir bakış açısıyla ortaya konulabilmesi amacıyla, temel karma yöntem desenlerinden yakınsayan desen yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada, mevcut öğretim programına devam eden grupta (21), STEAM etkinliklerinin uygulandığı grupta (25) ve Artırılmış Gerçeklik destekli STEAM etkinliklerinin uygulandığı grupta (23) yer alan toplam 69 çocuk yer almıştır. Ayrıca STEAM etkinliklerinin uygulandığı gruplarda yer alan çocukların öğretmen ve ailelerinden de veri toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu okul öncesi dönem çocuklarının bilim öğrenmeleri, nitel boyutunu ise öğretmen ve ailelerin uygulamaya ilişkin gözlem ve görüşleri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler Bilim Öğrenmeyi Değerlendirme Testi aracılığıyla, nitel veriler ise gözlem ve görüşme formları aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; Bilim Öğrenmeyi Değerlendirme Testi son test ve kalıcılık testi puanları, STEAM etkinliklerinin uygulandığı gruplar lehine anlamlı farklılaşmaktadır. Artırılmış Gerçeklik destekli STEAM etkinliklerinin uygulandığı grup, son test ve kalıcılık testinde en yüksek puanlara sahiptir. Buna göre, bu araştırmada STEAM etkinlikleri ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisi, okul öncesi dönemde çocukların bilim öğrenmelerinde etkili olmuştur ve bu etki kalıcıdır. Öğretmen ve aile görüşleri bu sonucu destekler niteliktedir. Öğretmenler ve aileler, STEAM etkinliklerinin çocukların bilim öğrenmelerini desteklediğini ve çocukları olumlu yönde çok yönlü geliştirdiğini düşünmektedir. Ayrıca öğretmen gözlem sonuçlarına göre, Artırılmış Gerçeklik teknolojisi STEAM etkinliklerine eğlence katarak çocukların ilgisini ve dikkatini çekmiş, gerçeklik hissi oluşturmuş, aktif katılım sağlamış, iletişimi ve iş birliğini desteklemiştir. Öğretmen görüşlerine göre STEAM etkinlikleri ve Artırılmış Gerçeklik uygulamasında karşılaşılan güçlükler; sınıf mevcudunun fazla olması, materyal eksikliği ve öğretmenlerin STEAM eğitim yaklaşımı ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisine ilişkin bilgi yetersizliğidir. Bu sonuçlar doğrultusunda, okul öncesinden başlanarak eğitimin tüm kademelerinde STEAM eğitim yaklaşımının ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin yaygınlaştırılması, öğretmenlerin bu konularda yetkinliklerinin artırılması ve okullara gerekli materyal desteğinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Augmented Reality-supported STEAM activities in preschool period on children's science learning was examined. In line with the purpose of the research, the convergent pattern method, one of the basic mixed method designs, was adopted in order to reveal the process from a broader and deeper perspective. In the study, a total of 69 children were included in the group that continued the current curriculum (21), in the group where STEAM activities were applied (25) and in the group where Augmented Reality supported STEAM activities were applied (23). Data was also collected from the teachers and families of the children in the groups where STEAM activities were implemented. The quantitative dimension of the research consists of preschool children's science learning, and the qualitative dimension consists of the observations and opinions of teachers and families regarding the application. In the research, quantitative data were obtained through the Science Learning Assessment Test, and qualitative data were obtained through observation and interview forms. According to the results of the research; Science Learning Assessment Test posttest and permanence test scores differ significantly in favor of the groups to which STEAM activities are applied. The group in which Augmented Reality-supported STEAM activities were applied had the highest scores in the post-test and permanence test. Accordingly, in this research, STEAM activities and Augmented Reality technology were effective in children's science learning in the preschool period, and this effect is permanent. Teacher and family opinions support this result. Teachers and families think that STEAM activities support children's science learning and develop children in a positive way. In addition, according to teacher observation results, Augmented Reality technology attracted children's interest and attention by adding fun to STEAM activities, created a sense of reality, enabled active participation, and supported communication and cooperation. According to teachers' opinions, difficulties encountered in STEAM activities and Augmented Reality application; These are the large class size, lack of materials and teachers' lack of knowledge about the STEAM education approach and Augmented Reality technology. In line with these results, it is recommended to disseminate the STEAM education approach and Augmented Reality technology at all levels of education, starting from pre-school, to increase the competencies of teachers in these subjects and to provide the necessary material support to schools.