Refik Durbaş'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Refik Durbaş's life, art and works
- Tez No: 862153
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
1960 sonrası toplumcu gerçekçi Türk şiirinin önemli kalemlerinden olan Refik Durbaş(1944-2018), çok yönlü ve özgün sanatıyla Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandırmasının yanı sıra uzun yıllar boyunca sürdürdüğü gazetecilik kariyeriyle de çağdaş Türk yazının önde gelen aydınlarındandır. Çalışmamızda Refik Durbaş'ın hayatı, sanata bakış açısı ve eserleri incelenerek şairin sanatına dair analizlere gidilmiştir. Bu kapsamda dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, şairin biyografisine odaklanılarak yaşamına etki eden önemli kişi ve olaylar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise bu kişi ve olayların sanatına yansıyan somut etkileri tespit edilmiştir. Takip eden bölümde şairin eserlerinin tespit ve tasnifi yapıldıktan sonra bu eserler üzerine incelemelere gidilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Refik Durbaş'ın şiirlerindeki tematik ve yapısal unsurların incelemelerine gidilerek, bu tematik ve yapısal unsurların Durbaş'ın sanatındaki oluşum ve gelişim süreçleri incelenmiştir. Toplumcu gerçekçi şiir anlayışını gözeterek kaleme aldığı şiirlerinde hemen her zaman slogan dilinden uzak durarak şiir estetiğini gözeten şair, modern şiirin imkânlarıyla ve zaman zaman geleneksel şiirden aldığı ilhamla yazdığı dizelerinde yalnızca yaşadığı devirden insan manzaraları sunmakla kalmaz, çağdaş Türk şiirine de yeni bir soluk kazandırır.
Özet (Çeviri)
Refik Durbaş(1944-2018), one of the important figures of socialist realist Turkish poetry after 1960, not only contributed numerous works to Turkish literature with his versatile and original art but also was one of the leading intellectuals of contemporary Turkish literature due to his long career in journalism. In our study, Refik Durbaş's life, perspective on art, and works have been examined, and analyses regarding the poet's art have been conducted. In this context, in the first part of our study consisting of four sections, the focus is on the poet's biography, emphasizing significant individuals and events that influenced his life. In the second part, the concrete effects of of these individuals and events on his art are determined. In the following section, after identifying and classifying the poet's works, analyses are conducted on these works. In the fourth and final part, thematic and structural elements in Refik Durbaş's poems are examined, and the formation and development processes of these thematic and structural elements in Durbaş's art are investigated. Adhering to the socialist realist poetry understanding, the poet, who always avoids the language of slogans in his poems, preserves poetry aesthetics, not only presenting human scenes from his era in the verses he writes with the possibilities of modern poetry and sometimes inspired by traditional poetry but also bringing a new breath to contemporary Turkish poetry.