The media portrayals of Syrian asylum seekers and moral panic
Suriyeli sığınmacıların medya tasvirleri ve ahlaki panik
- Tez No: 862170
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaşın yarattığı koşullar nedeniyle Türkiye, ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın göç rotalarının başında yer almaktadır. Medyada her geçen gün daha fazla görünür hale gelen sığınmacılara dair dikkat çeken noktalardan biri de medyada suçların temsilidir. Bu tezin amacı Suriyeli sığınmacıların suç haberlerindeki temsil biçimlerini araştırırken, seçilmiş günlük çevrimiçi gazetelerde sunulan söylemleri analiz ederek medyada oluşturulan tehdit algısının ahlaki panikle ilişkisini eleştirel bir biçimde incelemektir. Nitel bir deseni benimseyen bu çalışma, araştırma yöntemi olarak Teun Van Dijk'in eleştirel söylem analizini kullanmakta ve 2019-2022 yılları arasında yayınlanan üç ulusal günlük gazetenin çevrimiçi içeriğini analiz ederek Suriyeli sığınmacıların fail veya mağdur olarak gösterildiği suç haberlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the conditions created by the civil war in Syria, Turkey is at the top of the migration routes of millions of people who had to leave their country. One of the striking points about asylum seekers, who are becoming more visible in the media day by day, is the representation of crimes in the media. The aim of this thesis is to critically examine the relationship between the threat perception created in the media and moral panic by analyzing the discourses presented in selected newspapers, while investigating the representation of Syrian asylum seekers in crime news. This study, adopting a qualitative design, utilizes Teun Van Dijk's critical discourse analysis as the research method and focuses on crime news where Syrian asylum seekers are portrayed as perpetrators or victims by analyzing the online content of three national daily newspapers published between 2019 and 2022.