Geçici koruma kapsamındaki Suriyeli göçünün istihdam piyasalarına etkisi
The impact of Syrian migration under temporary protection on employment markets
- Tez No: 862169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dünyanın her yerinde hemen her dönemde çeşitli nedenlerle uluslararası göç hareketleri yaşanmaktadır. Göç hareketleri varış ülkelerinde şüphesiz sosyal ve ekonomik etkiler doğurmaktadır. Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki iç savaş Türkiye'ye milyonlarca kişinin göç etmesine neden olmuştur. Neticesinde Türkiye dünyada en fazla Suriyeliyi barındıran ülke konumuna gelmiştir. Zamanla Suriyelilerin Türkiye ekonomisine etkileri özellikle istihdam piyasaları bağlamında tartışılmaya başlanmıştır. Güncelliğini koruyan Suriyeli göçünün etkilerine yönelik tartışmalar literatürün zenginleşmesine de katkı sağlarken, kamuoyunda Suriyelilerin yerlileri işlerinden ettiği gibi olumsuz algılar söz konusudur. Bu çalışmada, literatüre ve politikalara katkı sağlamak adına Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilerin Türkiye işgücü piyasalarında yerlilerin istihdamı üzerine etkileri ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, söz konusu ilişki, 2014-2021 döneminde, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey-2 alt bölgeleri bazında, panel regresyon yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak istihdam, bağımsız değişken olarak Geçici Koruma kapsamındaki Suriyeli sayısı, gayri safi yurtiçi hasıla, nüfus, eğitim ve sağlık şeklindeki beşerî sermaye göstergeleri ve ihracat kullanılmıştır. Tahmin sonuçlarına göre, Geçici Koruma kapsamındaki Suriyeli sayısının istihdam edilen yerlilerin sayısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan bu etki oldukça sınırlıdır. Diğer bağımsız değişkenlerden gayri safi yurtiçi hasıla, nüfus ve sağlık durumundaki olumlu gelişmeler de istihdam edilen kişi sayısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Almost every part of the world experiences international migration movements for various reasons in almost every period. Migration movements undoubtedly have social and economic impacts on destination countries. The civil war in the Syrian Arab Republic has caused millions of people to migrate to Turkey. As a result, Turkey has become the country hosting the largest number of Syrians in the world. Over time, the effects of Syrians on the Turkish economy have started to be discussed especially in the context of labor markets. While debates on the effects of Syrian migration have contributed to the enrichment of the literature, there are negative public perceptions that Syrians are displacing locals from their jobs. In order to contribute to the literature and policies, this study econometrically analyzes the effects of Syrians under Temporary Protection on the employment of natives in the Turkish labor market. In this study, this relationship is analyzed by panel regression method on the basis of Level-2 sub-regions of the Turkish Statistical Classification of Territorial Units for the period 2014-2021. The study uses employment as the dependent variable and the number of Syrians under Temporary Protection, gross domestic product, population, human capital indicators such as education and health, and exports as independent variables. According to the estimation results, the number of Syrians under Temporary Protection has a statistically significant and positive effect on the number of employed natives. On the other hand, this effect is quite limited. Among other independent variables, favorable developments in gross domestic product, population and health status also have a statistically significant and positive effect on the number of employed people.