Genç yüzücülerde yarışma sezonunun omuz periartiküler yapılara, kas kuvvetine, eklem hareket açıklığına, skapular kas enduransına ve performansa etkisi
The effects of a competitive season on periarticular shoulderstructures, muscle strength, range of motion, scapular muscle endurance, and performance in young swimmers
- Tez No: 862185
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY COŞKUN, PROF. DR. ŞÜKRÜ ALPAN CİNEMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özçadırcı A. Genç Yüzücülerde Yarışma Sezonunun Omuz Periartiküler Yapılara, Kas Kuvvetine, Eklem Hareket Açıklığına, Skapular Kas Enduransına ve Performansa Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara 2025. Bu çalışmanın amacı, genç yüzücülerde bir yarışma sezonunun omuz periartiküler yapılara, izometrik kas kuvvetine, eklem hareket açıklığına, skapular kas enduransına ve üst ekstremite fonksiyonel performansına etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 11.67±0.92 yaşlarında 24 gönüllü yüzücü dâhil edilmiştir. Yüzücüler sezon öncesi (başlangıç), sezon ortası (12. Hafta) ve sezon sonu (24. Hafta) olmak üzere üç farklı zamanda değerlendirilmiştir. Omuz periartiküler yapıların (supraspinatus tendon kalınlığı [STK], deltoid kas kalınlığı [DKK], akromiyohumeral mesafe [AHM] ve humeral baş kıkırdak kalınlığı [HBKK]) değerlendirilmesi ultrasonografi ile yapılmıştır. Omuz ve sırt kas kuvveti, el dinamometresi ile; eklem hareket açıklığı (EHA), dijital gonyometre ile; skapular kas enduransı, Posterior Omuz Endurans Testi ile değerlendirilmiştir. Üst ekstremite performansı ise Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (KKZÜE) ve Üst Çeyrek Y Denge Testi (ÜÇ-YDT) kullanılarak belirlenmiştir. Veri analizi SPSS 27.0 programında yapılmıştır. Dönemler arası farklar, normal dağılım gösteren verilerde Tekrarlayan Ölçümler için Varyans Analizi ve Bonferroni post-hoc testi; normal dağılım göstermeyen verilerde ise Friedman testi ile analiz edilmiştir. Dönemsel dominant ve nondominant taraf karşılaştırmaları için bağımlı örneklem t-testi veya Wilcoxon testi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, sezon boyunca HBKK ve DKK anlamlı düzeyde artış gösterirken (sırasıyla p=0.002, p=0.008); STK ve AHM değerlerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir (p>0.05). Omuz kas kuvvetinde, iç rotasyon (İR), dış rotasyon (DR), fleksiyon, ekstansiyon ve abdüksiyon kaslarında anlamlı artışlar saptanmış; ancak DR/İR ve fleksiyon/ekstansiyon oranlarında değişiklik olmamıştır (p>0.05). Sırt kaslarından serratus anterior, alt ve orta trapezius kas kuvvetleri sezon boyunca anlamlı düzeyde değişmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Özçadırcı, A. The Effects of a Competitive Season on Periarticular Shoulder Structures, Muscle Strength, Range of Motion, Scapular Muscle Endurance, and Performance in Young Swimmers. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Orthopedic Physiotherapy and Rehabilitation Program, Doctoral Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study was to investigate the effects of a competitive swimming season on periarticular shoulder structures, isometric muscle strength, range of motion (ROM), scapular muscle endurance, and upper extremity functional performance in young swimmers. 24 volunteer swimmers aged 11.67±0.92 were included in the study. Assessments were conducted at three time points: pre-season (baseline), mid-season (12. Week), and post-season 24. Week). Periarticular structures of the shoulder—supraspinatus tendon thickness (STT), deltoid muscle thickness (DMT), acromiohumeral distance (AHD), and humeral head cartilage thickness (HHCT)—were evaluated using ultrasonography. Shoulder and back muscle strength were measured with a handheld dynamometer; ROM was assessed using a digital goniometer; scapular muscle endurance was evaluated using the Posterior Shoulder Endurance Test. Upper extremity performance was measured with the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUEST) and the Upper Quarter Y Balance Test (UQ-YBT). Data were analyzed using SPSS 27.0. Repeated measures ANOVA and Bonferroni post-hoc tests were used to analyze differences between time points for normally distributed variables, while the Friedman test was used for non-normally distributed data. Paired t-tests or Wilcoxon tests were used to compare dominant and non-dominant sides at each time point based on data distribution. Results showed significant increases in HHCT and DMT throughout the season (p=0.002 and p=0.008, respectively), while no significant changes were observed in STT or AHD (p>0.05). Significant increases were found in shoulder internal rotation (IR), external rotation (ER), flexion, extension, and abduction muscle strength (p0.05). Muscle strength of the serratus anterior and the middle and lower trapezius did not change significantly throughout the season (p>0.05).