Sağlıklı bireylerde kan akımı kısıtlamalı egzersiz eğitiminin alt ekstremite kas kuvveti, denge, fonksiyonel ve bilişsel performansa etkisi
The effect of exercise training with blood flow restriction on lower extremity muscle strength, balance, functional and cognitive performance in healthy individuals
- Tez No: 862191
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde kan akımı kısıtlamalı egzersiz eğitiminin alt ekstremite kas kuvveti, denge, fonksiyonel ve bilişsel performansa üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-30 yaş aralığında 28 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak Kan Akımı Kısıtlamalı (KAK) Egzersiz Eğitimi ve Standart Egzersiz Eğitimi (SE) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup da alt ekstremite kuvvetlendirme ve denge egzersizlerinden oluşan 6 haftalık bir egzersiz programına alınıp 6 hafta süresince haftada 2 gün fizyoterapist eşliğinde egzersiz programlarını uyguladı. KAK grubundaki katılımcılar egzersizleri uyluğun proksimaline yerleştirilen H+Cuff marka manşonu ve cihazın sfingomanometresi aracılığıyla bireyselleştirilmiş oklüzyon basıncı altında gerçekleştirirken SE grubu aynı egzersizleri kan akımı kısıtlaması olmaksızın gerçekleştirdi. Egzersiz öncesi ve sonrası kas kuvveti“Manuel Kas Testi Cihazı”ile, dinamik denge“Y Denge Testi”, statik denge gözler açık ve kapalı olmak üzere“Tek Bacak Üzerinde Durma Testi”ile, fonksiyonel performans“Tek Bacak Hoplama Testi”ve“6 Dakika Yürüme Testi”ile, bilişsel performans ise“İz Sürme Testi”ve“Stroop Renk ve Kelime Testi”ile değerlendirildi. Egzersiz eğitimi sonrası hem KAK hem de SE grubunda tüm değerlendirme ölçütlerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler elde edildi (p0,05). Sonuç olarak, her iki egzersiz yönteminin de kas kuvveti, dinamik ve statik denge, fonksiyonel ve bilişsel performansı geliştirmede etkili yöntemler olduğu ancak iki yöntemden herhangi birinin bir diğerine üstünlüğü bulunmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively investigate the effects of blood flow-restricted exercise training on lower extremity muscle strength, balance, functional and cognitive performance in healthy individuals. 28 healthy individuals between the ages of 18-30 were included in the study. Participants were randomly allocated into two groups: Blood Flow Restriction (BFR) Exercise Training and Standard Exercise Training (SE). Both groups were enrolled in a 6-week exercise program consisting of lower extremity strengthening and balance exercises and performed the exercises under the supervision of a physiotherapist 2 days a week for 6 weeks. While participants in the BFR group performed the exercises under individualized occlusion pressure through the H+Cuff brand cuff placed on the proximal thigh and the sphygmomanometer of the device, the SE group performed the same exercises without blood flow restriction. Pre- and post-exercise muscle strength was assessed by the“Manual Muscle Testing Device”, dynamic balance was assessed by the“Y Balance Test”, static balance was assessed by the“Single Leg Standing Test”with eyes open and closed, functional performance was assessed by the“Single Leg Hopping Test”and“6”. Minute Walking Test“, and cognitive performance was evaluated with ”Trail Making Test“ and ”Stroop Color and Word Test". After exercise training, statistically significant improvements were achieved in all evaluation criteria in both the BFR and SE groups (p0.05). As a result, it has been seen that both exercise methods are effective methods in improving muscle strength, dynamic and static balance, functional and cognitive performance, but neither method is superior to the other.