6 haftalık kan akışı kısıtlamalı direnç egzersizinin sağlıklı erkek bireylerde hamstring kas kalınlığı ve kuvvetine etkisi
Effect of 6 weeks resistance exercise with blood flow restriction on hamstring muscle thickness and strength in healthy male individuals
  1. Tez No: 772425
  2. Yazar: OKAN KAMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kan akışı kısıtlama ile birlikte yapılan düşük yüklü direnç egzersizlerinin, geleneksel yüksek yüklü direnç egzersizleri ile karşılaştırılabilir şekilde kas büyümesini uyardığı öne sürülmüştür. Bu araştırmanın amacı 6 haftalık kan akışı kısıtlamalı düşük yüklü direnç egzersizi (BFR-RE) ile geleneksel yüksek yüklü direnç egzersizinin (HL-RE) hamstring kas kalınlığı ve kuvvetine olan etkisini karşılaştırmaktır. Rekreatif düzeyde aktif 29 sağlıklı erkek katılımcı rastgele kan akışı kısıtlamalı direnç egzersiz (BFR-RE, n=15) ve yüksek yüklü direnç egzersiz grubuna (HL-RE, n=14) ayrılmıştır. BFR-RE grubu diz fleksiyon egzersizini kan akışı kısıtlama manşonları ile 1 tekrar maksimum (TM) %30'u ve ekstremite oklüzyon basıncının %60'ı oranında kan akışı kısıtlanarak 30 sn ara ile 30-15-15-15 tekrar uygulamıştır. HL-RE grubu ise diz fleksiyon egzersizini 1 TM %70'i ile 3x12 tekrar ve 90 sn ara ile kan akışı kısıtlama manşonları kullanmadan uygulamıştır. Hamstring kas kalınlığı, kas sertliği, izokinetik kas kuvveti, diz fleksiyon 1TM kuvveti ve bacak çevresi ölçümleri haftada 3 gün ve 6 hafta süreyle uygulanan egzersiz programı öncesi ve sonrasında ölçülmüştür. Hamstring kas kalınlığı ve sertliği ultrasonografi ile kas kuvvetleri ise izokinetik dinamometre ve 1TM kuvvet testi ile egzersiz programı öncesi ve sonrası belirlenmiştir. Anlamlılık seviyesi p0,05).
Özet (Çeviri)
Low-load resistance exercise with blood flow restriction has been suggested to stimulate muscle growth comparable to traditional high-load resistance exercise. The purpose of this study was to compare the effect of 6 weeks of low-load resistance exercise with blood flow restriction (BFR-RE) and traditional high-load resistance exercise without blood flow restriction (HL-RE) on hamstring muscle thickness and strength. Recreationally active healthy 29 male subjects (age between 18-30 years) were pair-matched and randomly assigned to BFR-RE (n=15) and HL-RE (n=14) groups. The BFR-RE groups were performed knee flexion exercise (30-15-15-15 reps, 30 sec rest between sets, 30% 1RM) with blood flow restriction cuffs (60% of Limb Occlusion Pressure) whereas the HL-RE groups were performed the same exercise (3x12 reps, 90 sec rest between sets, 70% 1RM) without blood flow restriction cuffs. Hamstring muscle thickness, muscle stiffness, isokinetic muscle strength, 1RM knee flexion and thigh girth measurements were assessed at pre and post after completing three times a week for 6 weeks knee flexion exercise program. Hamstring muscle thickness and stiffness were assessed by ultrasonography. Muscular strength was determined by assessing isokinetic dynamometry and 1RM strength test before and after exercise program. An alpha level of p0,05).