The EU's normative paradox: The cases of Hungary and Poland
AB'nin normatif paradoksu: Macaristan ve Polonya örnekleri
- Tez No: 862255
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MÜNEVVER CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Bu çalışma, inşacı ve normatif güç AB yaklaşımlarını benimseyerek Avrupa Birliği'nin (AB) normatif paradoksunu Macaristan ve Polonya örnekleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, öncelikle Macaristan ve Polonya'nın AB'nin katılım kriterlerini teoride karşılamış gözükse de AB norm, değer ve ilkelerini içselleştirmediklerini iddia etmektedir. Çalışma, ayrıca, AB'nin norm, değer ve ilkelerini uygunluk ilkesi çerçevesinde içselleştirmeyen Macaristan ve Polonya'nın, AB için oldukça önemli olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine zarar verdiğini savunmaktadır. Özellikle Macaristan'da Orbán'ın Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) ve Polonya'da Kaczyński'nin Hukuk ve Adalet (PiS) partilerinin yönetimleri ele almalarıyla beraber ilgili değerler, iki ülkede de kötü etkilenmiştir. Çalışma, son olarak AB'nin Macaristan ve Polonya'nın norm, değer ve ilkelere zarar vermesini engelleyemediğini ve bu yüzden de kendisini normatif paradoks içinde bulduğunu öne sürmektedir. Macaristan ve Polonya'nın AB norm, değer ve ilkelerini içselleştirmemesi, AB'nin iki ülkeyi yeteri kadar ikna edememesi, AB kurumlarının tek sesli olarak hareket edememesi sonucu iki ülkedeki AB norm ve değer krizi çözülememiştir. Bu durum, AB'nin norm temelli kimliğine zarar vermektedir çünkü politikalarında sıklıkla demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapan AB'nin kendi üye ülkelerindeki değer krizlerine çözüm bulamaması ilgili ilkeleri savunurken ki güvenine yönelik çeşitli soru işaretleri oluşturmaktadır. Bahsedilen argümanları desteklemek için tezde, AB ve diğer kurum kuruluşlar tarafından hazırlanan belgeler ve de iki ülkedeki liderlerinin söylemleri detaylıca incelenmiş ve daha sonra tüm bu kaynaklar içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the European Union's (EU) normative paradox through the cases of Hungary and Poland by using constructivism and the concept of normative power Europe. The thesis first argues that although Hungary and Poland have met the EU's accession criteria in theory, they have not internalized them. The study also argues that Hungary and Poland have undermined fundamental EU ideals of democracy, human rights, and the rule of law by failing to internalize EU norms, values, and principles within the context of the logic of appropriateness. Notably, since Orbán's Hungarian Civic Alliance (Fidesz) party in Hungary and Kaczynski's Law and Justice (PiS) party in Poland seized control of the government, these principles have deteriorated in these two countries. Lastly, the study maintains that the EU is in a normative paradox since it could not stop Hungary and Poland from deteriorating EU norms, values, and principles. The normative crises in Hungary and Poland have not been resolved so far for many reasons, including that these two countries have not internalized EU norms, values, and principles; the EU could not persuade them to do so, and EU institutions could not act with a unified voice. The EU, which frequently emphasizes democracy, human rights, and the rule of law in its policies, cannot find responses to value crises in its own Member States, and this situation undermines the EU's norm-based identity, and casts doubt on its ability to uphold these ideals. In order to substantiate these arguments, the thesis conducted a detailed analysis of the documents developed by the EU and other organizations, as well as the remarks of the leaders of Hungary and Poland. Following this, all these sources were subjected to a content analysis.