Türkiye'de kamu personel rejiminin iyileştirilmesi
- Tez No: 86227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
02.Ozet Bu çalışmayla amaçlanan, her geçen gün ülkemizin gündemini biraz daha yoğunlaşarak işgal eden, ama bir türlü sağlıklı bir yapı ve işleyişe kavuşturulamayan personel rejimimizin dünü, bugünü, aksaklıkları, yetersizlikleri ve sorunlarını irdelemek, mevcut durumu saptamak ve değerlendirmek, gelecek için de önerilerde bulunmaktır. Bu amaçtan hareketle, araştırmamızda, kamu görevlileri, personel rejimi ve personel reformu kavramlarıyla ilgili genel bilgiler verildikten sonra, 1923-1998 yılları arasında personel rejimimizin geçirdiği aşamalar tarihi bir perspektif içerisinde ele alınmıştır. Amacımız; bugünün fotoğrafım net çekebilmek, nelerin kronikleşmiş konular olduğunu ayırmak ve saptamak, nelerin çözümlendiğini, nelerin süregeldiğini anlamaktır. Görülen odur ki, bugüne değin kamu personel rejimi alanında pek çok düzenleme çalışmaları ve iyileştirme girişimleri yapılmış olmasına rağmen, kamu personeli sorunu, gerek basında ve kamuoyunda gerekse parlamentoda güncelliğini korumaktadır. Kamu personel rejimindeki sorunların çözümü için geniş kapsamlı bir kamu personel reformunun yapılacağı kalkınma planlarına ve hükümet programlarına yansıyan hedeflerden biri olarak otuz üç yıldan beri süregelmektedir. Bütün bunlara karşın, personel reformuna ilişkin belirlenen politika ve önlemlerin uygulaması gerçekleştirilememiştir. Personel rejiminde reform gereğinden ve mevcut durumun iyileştirilmesinden hâlâ söz edilmektedir. Personel rejimimiz, çağdaş uygulamalar gözardı edilerek, günübirlik yapılan değişikliklerle tutarlılığım yitirmiştir. Kamu personel rejiminin çağdaş bir yapı ve işleyişe kavuşturulmasını sağlamak üzere; personel rejimindeki sorunların çok yönlü bir değerlendirilmesinin yapılarak, mevcut düzenlemeleri bir yana bırakıp, çağdaş personel rejimi ilkeleri doğrultusunda ve dinamik bir sistemi kurmak artık kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
03. Summary In this study it is intended to discuss the defects of our personnel regime; to establish and criticise the past with a view to examining the present situation which has never developed a healthy structure despite the fact that it has always appeared on the agenda. So, our study will historically discuss the stages of reform of the regime from 1923 to 1998, after giving general information on the concepts of public officials personnel regime and personnel reform. Our goal is to take today's photograph clearly, to determine and put aside the subjects which have become chronic and understand what to have been solved and to have been perpetuated in to the present. Apparently, despite the heaviest of correction carried out in the field of public regime of personnel up to now, the problem concerning public officials will remain the contemporary in the press and the parliament. Developing plans and governments programs have been dealing with the problems of public personnel regime, for thirty years, trying to make up a global reform in public personnel. In spite of this effort, no serious success could appear. So the problem is still over there. Personnel regime in its current situation has turned out to be functioning no more and has degenerated as a result of an illeterate attitude for the contemporary examples. For making the public regime of personnel a contemporary structure and functioning, by evaluating the problems in personnel regime from every aspect, without thinking the current arrangements, a dynamic system in line with the contemporary principles should be inevitably established. &£$>*