Medya gündemi ve kamu gündemi: 30 mart-25 mayıs 2021 tarihlerinde Covid 19 salgınının, Türkiye'de zirve yaptığı dönemde Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazetelerindeki sunumu
Media agenda and public agenda: Presentation in Hürriyet, Sabah and Sözcü Newspapers during the peak in Turkey of the Covid 19 pandemic between 30 march-25 may 2021
  1. Tez No: 737235
  2. Yazar: MÜMTAZ DİZDARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma ile tüm dünyada yaşanan Covid-19 pandemisinin Türkiye'de, kamu gündemi üzerinde önem taşıyan konulardan biri olması bağlamında, kamuoyunun gündemi ile farklı yayın politikalarına sahip olan gazetelerde niceliksel olarak ne ölçüde yer aldığı, haberlerin nasıl çerçevelendiği, hangi önem ve büyüklükte değerlendirildiğinin saptanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada 11 Mart 2020 tarihinde Covid-19 pandemisinin vefat sayısının zirve yaptığı (300 ve üzeri) dönem aralığı olan 18 Nisan-6 Mayıs tarihi zirve dönemi olarak tanımlanmış olup; zirve, zirve öncesi ve zirve sonrası 19 günlük dönemlerde Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazetelerinin birinci sayfalarında yer alan ilk beş haber analiz edilmiştir. O tarihlerde Türkiye'deki kamu gündemi ile gazetelerin verdikleri haberler değerlendirilerek Gündem Belirleme Kuramı çerçevesinde ne kadar örtüştüğü incelenmiştir. 3 gazetedeki haberlerin değerlendirilmesinde Covid 19 salgınını vaka ve ölüm sayıları açısından zirve yaptığı dönemde incelenen gazetelerin salgın haberlerine ve bu konu ile ilgili diğer gelişmeleri yeterince gündemlerine almadıkları, hatta zirve günlerinde magazin haberlerinin ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Bu dönemde en çok haber politika alanından yayımlanmış, sağlık ve salgın haberleri ikinci sırada yer almıştır. Bu çalışma farklı ideolojilere sahip Türkiye'nin en çok satan anaakım gazeteleri incelenerek yapılmıştır. Araştırmanın dijital mecra, sosyal medya ve dünyadaki benzer örnekleri de dikkate alarak daha geniş yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
With this study, in the context of the fact that the Covid-19 pandemic, which is experienced all over the world, is one of the important issues on the public agenda in Turkey, to what extent it takes place in newspapers with different publication policies with the public's agenda, how the news is framed, what importance and size is evaluated. intended. In this direction, in the study, 18 April – 6 May, which is the period when the number of deaths of the Covid-19 pandemic peaked on March 11, 2020 (300 and above), was defined as the peak period; The first five news stories on the front pages of Hürriyet, Sabah and Sözcü newspapers in the 19-day period before the summit, before the summit and after the summit were analyzed. At that time, the public agenda in Turkey and the news given by the newspapers were evaluated and it was examined how much they overlapped within the framework of Agenda Setting Theory. In the evaluation of the news in 3 newspapers, it was determined that the newspapers examined during the period when the Covid 19 pandemic peaked in terms of the number of cases and deaths did not sufficiently put the pandemic news and other developments on this issue on their agenda, and even the magazine news was primed during the peak days. In this period, the most news was published in the field of politics, and health and pandemic news took the second place. This study was conducted by examining Turkey's best-selling mainstream newspapers with different ideologies. It is recommended that the research be done more broadly by considering digital media, social media and similar examples in the world.