Ortaöğretimde okul sporlarına lisanslı olarak katılan spor lisesi öğrencileri ile farklı türdeki liselerdeki öğrencilerin fair play tutumlarının incelenmesi
School sports in secondary education examination of fair play behaviors of licensed sports high school students and different types of school sports licensed high
- Tez No: 862291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı lisanslı olarak okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin Fair play davranışların, çeşitli değişkenlere (cinsiyet, branş türü, okul türü, sınıf düzeyi, anne/baba mesleği, anne/baba eğitim durumu ve ortalama gelir) göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında, Hatay ili, Antakya ilçesi sınırları içinde bulunan 15 Temmuz Şehitler Spor Lisesi, Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi ve Karlısı Sosyal Bilimler Lisesi'nde okul sporları lisanslı 324 öğrenci (NErkek=171, NKadın=153) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Efe (2006) tarafından geliştirilen, Temel, Ekiz ve Yıldıran (2020) tarafından güncellenen“Fair Play davranışlarını sergileme sıklıkları ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde normal dağılım göstermeyen ikili karşılaştırmalar için (cinsiyet, branş türü) Whitney-U testi, çoklu karşılaştırmalar için (okul türü, sınıf düzeyi, anne/baba mesleği, anne/baba eğitim durumu ve ortalama gelir) Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, fair play davranışlarını sergileme sıklığı anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve anne mesleğini değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, baba değişkeni açısından olumsuz davranışlar alt boyutunda işçi olanlar lehine anlamlı bir fark gösterdiği saptanmıştır. Lisanslı öğrencilerin Fair play davranışları branş değişkenine göre takım alt boyutunda, cinsiyet ve sınıf değişkenine göre ise olumsuz davranış alt boyutunda anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Okul türü değişkenine göre, takım, olumsuz davranış ve rakip alt boyutlarında spor lisesi öğrenicileri lehine anlamlı bir farklılık olduğu bulgulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre okul sporlarına katılan lisanslı ortaöğretim öğrencilerinin fair play davranışlarını uygulama sıklığı, cinsiyet, branş, okul türü, baba mesleği, sınıf ve ortalama gelir durumuna göre farklılık çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal whether the fair play behaviors of secondary school students who participate in school sports as licensed students differ according to various variables (gender, branch type, school type, grade level, mother/father's profession, mother/father's educational status and average income). Descriptive research method is used in the research. The sample of the research consists of 324 students (Nmale = 171, NFemale = 153) licensed in school sports at 15 July Şehitler Sports High School, Hüseyin Özbuğday Anatolian High School and Karlısu Social Sciences High School, located within the borders of Hatay province, Antakya district, in the 2022-2023 academic year. As data collection tools in the study, a personal information form and the“Frequency of Fair Play Behaviors Scale”developed by Efe (2006) and updated by Temel, Ekiz and Yıldıran (2020) were used. In the analysis of the data obtained from the study, the Whitney-U test was used for pairwise comparisons that did not show a normal distribution (gender, branch type), and the Kruskal Wallis test was used for multiple comparisons (school type, grade level, mother/father profession, mother/father education level and average income). According to the findings, it was determined that the frequency of fair play behaviors did not show a significant difference according to the variables of mother's education level, father's education level and mother's profession, and in terms of the father variable, there was a significant difference in favor of workers in the negative behaviors sub-dimension. A significant difference was detected in the fair play behavior of licensed students in the team sub-dimension according to the branch variable, and in the negative behavior sub-dimension according to gender and class variables. According to the school type variable, it was found that there was a significant difference in favor of sports high school students in the sub-dimensions of team, negative behavior and opponent. According to the results of the research, it was revealed that the frequency of fair play behavior of licensed secondary school students participating in school sports varies according to gender, branch, school type, father's profession, class and average income level.