Yeni medya kapsamında bağımlılık ve gençlerin dijital kumar bağımlılıkları araştırması
Research on addiction and young people's digital gambling addictions within the scope of new media
- Tez No: 862293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çağımızın en büyük problemlerinden birisi dijital oyun bağımlılığıdır. Dijital oyun bağımlılığı günden güne çok ciddi bir sorun haline gelmektedir. Oyun bağımlılığına bağlı olarak kumar oyunları da dijitale taşındığı görülmektedir. Özellikle son yıllarda 18 yaşından küçük gençlerin internet aracılığı ile bahis oyunlarına katıldığı ve ebeveynlerinin kredi kartlarını kullanarak kumar oynadıkları görülmektedir. Özellikle Yeni Medya araçlarının gelişmesi ile oyunun aracıda değişti. Fiziksel olarak oynanan oyunlar dijitale taşındı ve sınırsız özellikler kazandı, bu sınırsız özellikler içinde mekân ve zaman kavramı ortadan kalktı. Kullanıcılar her an, her dakika kısıtlama olmadan oyun oynayabilir hale geldiler. Sanal Para kavramının yeni medya araçlarının içinde yer almasıyla kullanıcılar kendilerine daha güvenli bir alan oluşturduklarını düşünerek oyunlar içerisinde daha rahat para harcamaya ve zaman geçirmeye başladılar.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of our age is digital game addiction. Digital game addiction is becoming a very serious problem day by day. Due to gaming addiction, it is seen that gambling games have also moved to digital. Especially in recent years, it has been observed that young people under the age of 18 participate in betting games via the internet and gamble using their parents' credit cards. Especially with the development of New Media tools, the medium of the game has also changed. Games played physically have moved to digital and gained unlimited features, and within these unlimited features, the concept of space and time has disappeared. Users can now play games at any time, every minute, without restrictions. With the introduction of the concept of Virtual Money into new media tools, users began to spend money and spend time more easily in games, thinking that they had created a safer space for themselves.