Yiğit Sertdemir rejilerinde grotesk ve mask kullanımı
The use of grotesque and the mask in Yiğit Sertdemir's directing
- Tez No: 862301
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Yiğit Sertdemir'in yönetmen olarak rejisini üstlendiği oyunlarda maske ve grotesk kullanımını analiz etmektir. Araştırma çalışması doğrultusunda maske ve groteskin tarihsel süreçleri, tiyatroda kullanımları ve özellikleri açıklanacaktır. Maskenin Antik Yunan'dan çağdaş döneme kadar tiyatroda kullanımı ve teatral sahnelemeye olan katkıları incelenecektir. Ardından grotesk kavramının Antik Roma döneminden başlayarak 20. yüzyıl ve günümüze kadar olan süreçteki gelişimi, kavramın bileşenleri ve tiyatroda grotesk kullanımı, yönetmenlerin çalışmaları üzerinden detaylı şekilde ele alınacaktır. Maske ve groteski araştıran tiyatro insanlarının düşünceleri ile tiyatro oyunları ve bu oyunların sahnelenmesine olan katkıları araştırılacaktır. Çalışma kapsamında Yiğit Sertdemir'in rejilerini üstlendiği Öldün Duydun mu?, Leonce ile Lena, Surname 2010, Faust, Cyrano de Bergerac ve Tartuffe adlı oyunlarındaki maske ve grotesk kullanımları analiz edilecektir. Sertdemir'in yönettiği oyunlardaki maske ve grotesk kullanımından yola çıkılarak oyunlarda kullanılan maske türleri, maskenin kullanım amacı, grotesk kullanımı ve grotesk kullanımının yarattığı sonuçlar kavramsal olarak ve sahneleme açısından örneklerle açıklanacaktır. Yiğit Sertdemir'in yönettiği oyunlardaki reji tercihlerinden hareketle, maske ve grotesk kullanımları tespit edilerek bu kavramların yönetmenin reji kullanımına katkıları ve değişimleri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to analyze the incorporation of the concepts of masks and the grotesque in plays directed by Yiğit Sertdemir. Throughout the research, the historical evolution of these concepts, their theatrical applications, and distinctive characteristics will be elucidated. The utilization of the mask concept in theater, spanning from Ancient Greece to the Contemporary period, will be scrutinized, along with its contributions to theatrical staging. Additionally, an in-depth exploration of the grotesque concept will be conducted, tracing its development, components, and utilization in theater from the Ancient Roman period to the present day. The study will delve into the thoughts of theater practitioners who have researched these two concepts, examining their contributions to theatrical plays and stagings. Within the study's scope, the application of masks and the grotesque in Yiğit Sertdemir's directed plays, namely 'Did You Hear You Died?', 'Leonce and Lena', 'Surname 2010', 'Faust', 'Cyrano De Bergerac', and 'Tartuffe', will be systematically analyzed. By examining the use of masks and the grotesque in Sertdemir's performances, this research aims to categorize the types of masks employed, elucidate the purposes behind their use, analyze the incorporation of the grotesque, and delineate the outcomes of its utilization, both conceptually and with concrete examples in terms of staging. The study will further expound on the directorial preferences of Yiğit Sertdemir in the context of using masks and the grotesque. In alignment with these concepts, the research will uncover the contributions and alterations these concepts bring to the director's overall approach and technique.