Tasarrufun iptali davasının tarafları: Davacı ve davalı
Parties to the action for annulment of disposition the power
- Tez No: 862302
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 277. maddesinde düzenlenen tasarrufun iptali davasının tarafları; davacı ve davalı; ile alakalı kaleme alınan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmının ardıandan gelen bölümde tasarrufun iptali davası kavramı; hukuki niteliği ve tanımı, amacı, konusu hakkında genel açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde iptale tabi tasarruflar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tasarrufun iptali davasının tarafları İcra ve İflas Kanunu'na göre ve 6183 sayılı Kanuna göre açıklanmıştır. Beşinci bölümde tasarrufun iptali davasında taraf değişikliğinin mümkün olduğu hallere yer verilmiştir. Diğer taraftan tez içerisinde yüksek mahkeme hükümleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Hem doktrin hem de uygulamadaki durum göz önünde bulundurulmuş, hukuk insanlarının konuya dair tespit, öneri ve çekinceleri çalışmaya dahil edilmiştir. Bunun yanı sıra yasaya tenkitler getirilerek değerlendirmeler yapılmış, İcra İflas Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na da değinilmiştir. Gerçi İcra ve İflas Kanunu'ndaki eksiklikler tasarıya dahil edilse de bu konuya dair basılı kaynaklardan da faydalanarak tez muhtevasına dair daha geniş bir bakış açısı ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is regulated in Article 277 of the Execution and Bankruptcy Law No. 2004, is composed of five chapters related to the parties, plaintiff and defendant of the Case for Cancellation of Disposition. In the first part, general explanations have been made on the concept, legal nature and definition, purpose and subject of the Case for Cancellation of Disposition. The second part analyzes the dispositions subject to Cancellation. In the third part, the Parties to the Action for Cancellation of Disposition are explained according to the Enforcement and Bankruptcy Law and Law No. 6183. In the fourth section, the situations in which it is possible to change the party in the Action for Cancellation of Disposition are included. On the other hand, high court judgments are also included in the thesis. The situation in both doctrine and practice has been taken into consideration, and the observations, suggestions and reservations of legal experts on the subject have been included in the study. In addition, criticisms and evaluations were made on the law, and the Draft Law on the Amendment of the Enforcement and Bankruptcy Law was also mentioned. Although the deficiencies in the Enforcement and Bankruptcy Law are included in the draft, it is aimed to present a broader perspective on the content of the thesis by making use of printed sources on this subject.