Kamu özel işbirliği modelinde hastane yöneticilerinin örgüt yapısı algılarının, örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerine etkisi: Şehir hastanesi örneği
The effect of hospital managers' perception of organisational structure on organisational commitment and job performance in public private partnership model: The case of city hospital
- Tez No: 862305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞAHİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşme kavramının yansıması olarak ortaya çıkan liberal politikalar ve buna bağlı gelişmeler sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında da karşılık bulmuş ve özellikle 2000'li yılların ortalarından itibaren ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunumunda özelleştirme politikaları ön plana çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı 2003 yılında sağlıkta dönüşüm programı kapsamında sağlık hizmetlerinin sunumunda kalite standartları çerçevesinde etkinlik ve verimlilik gibi kriterleri ön plana çıkarmış ve bu doğrultuda planlar hazırlanmıştır. 15.07.2005 tarih ve 5396 sayılı Yasa ile hizmet alımı, sunumu, örgütlenmesi ve finansmanı açısından radikal değişimler gerçekleştirilerek, kamu özel ortaklığı modeli kamu kurumlarının örgüt yapılarına girmiş ve ülkemiz mevzuatında yerini almıştır. Kamu özel iş birliği modeli, kamu hizmetlerinin örgütlenmesinde, özel sektör finansman gücünü, işletme kapasitelerini, farklı alanlardaki yeterlilik ve tecrübelerini kamu gücüyle birleştirmek maksadıyla yapılandırılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunumunda yeni bir yöntem olan kamu özel işbirliği modeli ile faliyete geçirilen şehir hastanelerinde görev yapmakta olan yöneticilerin algıladıkları örgüt yapılarının, örgütsel bağlılılarına ve iş performanslarına olan etkilerini tespit etmektir. Çalışmasının veri toplama ve analiz aşamalarında İş Performansı Anketi, Örgütsel Bağlılık Anketi ve Örgüt Yapısı Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberal policies and related developments, which emerged as a reflection of the concept of globalisation, have also been reflected in the provision of health services and privatisation policies have come to the fore in the provision of health services in our country, especially since the mid-2000s. Within the scope of the transformation programme in health in 2003, the Ministry of Health brought to the forefront criteria such as effectiveness and efficiency within the framework of quality standards in the provision of health services and plans were prepared in this direction. With the Law dated 15.07.2005 and numbered 5396, radical changes were made in terms of service procurement, provision, organisation and financing, and the public private partnership model entered the organisational structures of public institutions and took its place in the legislation of our country. The public-private partnership model is structured with the aim of combining the financing power, operating capacities, competence and experience of the private sector in different fields with the public power in the organisation of public services. The aim of this thesis is to determine the effects of the organisational structures perceived by the managers working in city hospitals, which are put into operation with the public private partnership model, which is a new method in the provision of health services in our country, on their organisational commitment and job performance. Job Performance Questionnaire, Organisational Commitment Questionnaire and Organisational Structure Questionnaire were used in the data collection and analysis stages of the study.