Büyüme stratejisi olarak holdingler ve Türkiye'deki holdingleşme olgusu
Holdings as a development strategy and the concept in Turkey of holding
  1. Tez No: 86231
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler, ekonomik gelişme sürecinde büyük işletmelerin avantajlarına sahip olabilmek için sürekli olarak büyüme ihtiyacı duymuşlardır. İşletmelerin büyüme ihtiyacını karşılamak için çeşitli stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejilerin temelde işletme içi büyüme stratejileri ve işletme dışı büyüme stratejileri olarak sınıflandırılabilir. Holdingleşme, işletme dışı büyüme stratejileri içerisinde yer alır. Holding şirket, bir şirketin başka şirketlerin hisse senetlerinin büyük bölümüne sahip olmak suretiyle oluşmaktadır. Son yıllarda diğer büyüme stratejileri yerine holdingleşmenin seçilmesi, bu tür kuruluşların önemli bir takım üstünlüklerinin olmasından kaynaklanır. Holdinglerin örgüt yapıları incelendiğinde holdinglerin bir üst yapı kurumu olarak örgütlendikleri görülmektedir. Holdinglerin fınansal yapıları incelendiğinde çift yönlü bir fon akışının olduğunu görülecektir. Bu fon akışları holding şirketten bağlı şirketlere doğru olabileceği gibi bağlı şirketten holdinge doğru da olabilecektir. Holding sistemin fınansal yönden bir bütün olarak değerlendirebilmek için konsolide fınansal tablolara ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde holdingleşme olgusunun yakın bir tarihe dayandığı, gelişmiş ülkeler göre çok geç başladığı görülmektedir. Ülkemizde holdingleşmenin 1980 yılından sonra hızlı bir gelişim gösterdiği söylenebilir. Bu çalışmada büyüme stratejilerine değinilerek, bizim açımızdan yeni bir büyüme stratejisi sayılabilecek holdingleşme üzerinde yoğunlaşılmıştır. TÜL fDK^Köö- rrij'/i Klttüti VII
Özet (Çeviri)
Administrations always feel the necesstarity of becoming large during economical process, to have advantages of large administrations. Many kinds of strategies have been developed to answer administrations' need to become large. These classified these strategies as; strategies of becoming large of internal administration and strategies of becoming large of external administrations. To become holding, takes its place in the strategies of becoming large of external administration. Holding company forms by the way of buying a big part of a company's shares by an other company, by having of direction and control. Nowadays the advantages of these kind of establishments are the reason of choosing of becoming holding in stead of other strategies of becoming large. When theholding's formation of organization are being observed, they seemed as an upper sturcture formation. When holding's financial formation are being observed, a double respected fund flowing will be seemed. These fund fiowings may be from holding through tied companies, and it is possible that, they may be from tied companies through holding company. Konsolidated financial tableaus are necessarry to evaluate the system of holding by the perspective of finance. It is being seemed that the fact of becoming holding began in a near history and later than developed countries in our country. It may be said, that becoming holding has a fast developing after 1980 in our country. In this study, strategies of becoming large is being told, by this way, becoming holding, a relatively never strategy of becoming large for us is being concentrated on. VIII