Postmodern female authors as 'Mad' in Fowles' The French Lieutenant's Woman and Drabble's The Millstone
Fowles'ın Fransız Teğmenin Kadını ve Drabble'ın Değirmen Taşı eserlerinde 'Deli' postmodern kadın yazarlar
- Tez No: 862314
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARYA ARYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarihsel olarak kadınlar değersizlik, zayıflık, pasiflik ve duygusallıkla ilişkilendirilirken, erkekler üstünlük, güç, aktiflik, rasyonellikle ilişkilendirilmişlerdir. İki cinsiyet arasındaki bu ikili karşıtlıklar sosyal hiyerarşiye de yansımıştır. Yazarlık hakkını, özgürlüğünü ve kendi yaşamların üzerindeki kontrolü ele almaya çalışan kadınlar histerik ya da deli olarak nitelendirildiler. Buna karşın, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren postmodern feministler, histeri ve deliliği benimseyerek kadınlara dayatılan bu sahte, eril yapımı kavramsallaştırmaları ve tanımları yapıbozuma uğratmaya giriştiler. İronik bir şekilde, özgürlüğe ve eylemliğe ulaşmak için, histeri ve deliliği kutlayıp onlara karşı çevirdiler. Bu tez, John Fowles'ın Fransız Teğmenin Kadını ve Margaret Drabble'ın Değirmentaşı eserlerindeki kadın kahramanların ataerkilin geleneksel“ebedi kadın”mitini yapıbozuma uğratan, yeni bir kadın kimliği inşa eden ve yazar otoritesiyle kendi hayat hikâyelerinin kontrolünü ele geçiren postmodern kadın yazarları temsil ettiği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Historically, women are associated with inferiority, weakness, passivity, and emotionality, while men are linked with superiority, power, activeness, and rationality. These binary oppositions between the two genders are reflected in the social hierarchy. Women who have tried to reclaim authorship, feminine freedom, and control over their own lives have been labelled as hysteric or mad. Nonetheless, from the second part of the twentieth century, postmodern feminists set out to deconstruct these false man-made conceptualizations and definitions imposed on women by embracing hysteria and madness. Ironically, they celebrate madness and turn it against itself as a way to agency and liberation. This thesis will argue that the heroines in John Fowles's The French Lieutenant's Woman and Margaret Drabble's The Millstone represent the postmodern female authors who deconstruct the conventional man-made myth of the eternal feminine, construct a new feminine self and authorial control over their life stories.