Evaluating climate change sensitivity and awareness in Türki̇ye: Perspectives of the Baby Boom Generation and Generation Z
Türkiye'de iklim değişikliği duyarlılığı ve farkındalığının değerlendirilmesi: Bebek Patlaması Kuşağı ve Z Kuşağı perspektifleri
  1. Tez No: 862315
  2. Yazar: CEMRE UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde, dünyanın her yerinde açıkça etkileri gözlemlenebilen iklim değişikliği, gelecek için ciddi bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Doğadaki tüm unsurları etkileyen bu küresel sorun giderek bir krize dönüşmektedir. Genel olarak, iklim koşullarındaki istikrarsız değişimler ve bu değişimlerin neden olduğu tüm yıkıcı sonuçlar olarak tanımlanabilecek iklim krizi, yadsınamayacak ölçüde insan etkisi içermektedir. İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine genç kuşaklar daha uzun süre maruz kalacak olsa da, eski kuşaklarla birlikte krizi çözme konusunda ortak bir tutum geliştirmeleri önemlidir. Günümüzde mevcut üst düzey bürokratların ve politikacıların genellikle daha eski kuşak mensuplarından oluşmasından hareketle, kuşaklar arasında sağlıklı bir iletişim ağı kurarak geçmiş deneyimlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak, krizin etkileri daha da derinleşmeden önce krizin önlenmesini sağlayacaktır. Bu tez kapsamında; Türkiye'de Z Kuşağı (1995 ve sonrası) ile Bebek Patlaması Kuşağı (1946-1964) arasında, kuşaklar üstü ve küresel bir kriz olan iklim krizine karşı duyarlılık ve bilinç düzeyi açılarından bir karşılaştırma yapılmış olup Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelesine katkı sağlayabilecek çözüm yolları sunulmuştur. Her iki kuşak arasında iklim krizi özelinde bir karşılaştırma yapmak için 650 kişiyle anket yapılmıştır. Anket sonucunda ortaya çıkarılan veriler, bu kuşakların özelliklerini şekillendiren tarihsel olaylar çerçevesinde harmanlanmış ve günümüzün en büyük tehditlerinden iklim krizine karşı tutumlarını değerlendirmeyi mümkün kılmıştır. Bu bağlamda, iklim krizi ile mücadelede başarılı bir sonuç elde etme olasılığı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, climate change creates a threat to the future. This global problem, which affects all elements of nature, is gradually turning into a crisis. Generation Z will undoubtedly be the biggest victim of the crisis, as they will be exposed to the effects of climate change in the long term. Although the destructive impacts of the crisis will affect younger generations more, the different generations need to adopt a common stance on solving the crisis because the current decision-makers in high-level positions belong to older generations. Within the scope of this thesis; Generation Z (1995 and 2010/2012) and Baby Boom Generation (1946 – 1964) in Türkiye were compared in terms of sensitivity and awareness level against the climate crisis, which is an intergenerational and global crisis, and solutions that could contribute to the fight against climate change were presented. To make a comparison specific to the climate crisis between both generations, the necessary information was obtained through a survey with 650 participants. The data from this study have been blended within the framework of historical events shaping the characteristics of these generations, enabling an evaluation of their attitudes toward the climate crisis. It sheds light on the possibility of generating a solution to this increasingly critical issue. Such findings enhance the likelihood of successful outcomes in combating the climate crisis.