Muğla Eğitim ve Araştırma hastanesi'nde çalışan hekim, hemşire ve ebelerde hepatit a ve hepatit b seroprevalans çalışması
Hepatitis a and hepatitis b seroprevalence study in physicians, nurses and midwives working in Muğla training and Research Hospital
  1. Tez No: 862320
  2. Yazar: DEMET HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ, PROF. DR. TURHAN TOGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çalışan Hakları ve Güvenliği Polikliniği'ne başvuran hekim, hemşire ve ebelerde HAV ve HBV seroprevalanslarının ve aşılanma oranlarının retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: 01.03.18-15.10.23 tarihleri arasındaki Çalışan Hakları ve Güvenliği Polikliniğine başvuran ve takibi yapılmış, çalışma kriterlerine uygun 100 ebe, 556 hemşire, 632 hekim olmak üzere 1288 sağlık çalışanının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS(IBM SPSS Statistics 27) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Bu süreçte test tekniklerinden Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Pearson-χ2 tabloları kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmada verileri incelenen kişilerin yaş ortalaması 36,50±9,45'tir. Bu kişilerin %65,7'si kadın, %34,3'ü erkektir. Katılımcıların %49,1'i hekim, %43,2'si hemşire, %7,7'si ebedir. Hekimlerin %58,4'ü asistan hekimdir. Katılımcıların %33,2'si 30 yaş altındaki grupta, %26,2'si 30-39 yaş aralığında, %40,6'sı ise 40 ve üzeri yaş grubundadır. Kişilerin %69,7'si anti HAV IgG pozitif, %30,3'ü negatiftir. Anti HAV IgG negatif olanların %26,4'ü hastanemizde hepatit A aşısı yaptırmıştır. HbsAg pozitif olanlar katılımcıların %0,6'sını oluşturmaktadır. Anti HBs titresi 10'un altında olanlar %6,9'unu oluşturmaktadır. Anti HBs titresi 10'un altında olanların %42,7'si hastanemizde hepatit B aşısı yaptırmıştır. SONUÇ: Tüm sağlık personellerinin seropozitiflik yönünden taranması, bağışık olmayanların aşılarının yapılması önemlidir. Sağlık çalışanlarının yıllık periyodik taramalarının yapılması, yaptırmayanlara uyarı mesajlarının gönderilmesi, aşı tedariğinde sorun yaşandığı zaman sorun giderildiğinde duyuru yapılması, hizmet içi eğitimlerle hepatit hakkında bilgilerin tazelenmesi önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Hepatit A, Hepatit B, seroprevalans
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to examine HAV and HBV seroprevalences and vaccination rates in physicians, nurses and midwives who consulted to Muğla Training and Research Hospital Employee Rights and Safety Polyclinic retrospectively. MATHERIAL AND METHOD: The data of 1288 healthcare professionals, consisting of 100 midwives, 556 nurses and 632 physicians, who consulted to the Employee Rights and Safety Polyclinic between 01.03.18 and 15.10.23 and were followed up and who met the criteria of this study, were examined retrospectively. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS Statistics 27. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings. In this process, test techniques such as Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test and Pearson-χ2 Tables were used. FINDINGS: The average age of the participants is 36.50±9.45. 65.7% of these people are women and 34.3% are men. 49.1% of the participants are physicians, 43.2% are nurses, and 7.7% are midwives. 58.4% of physicians are residents. 33.2% of the participants are under 30, 26.2% are between the 30-39, and 40.6% are 40+. 69.7% of people are anti-HAV IgG positive and 30.3% are negative. 26.4% of those who were anti HAV IgG negative were vaccinated against Hepatitis A in our hospital. Those who are HbsAg positive constitute 0.6% of all participants. Those with an anti-HBs titer