Nöromusküler hastalığı olan çocukların egzersize uyum ve motivasyonu ile bakım verenin psikososyal durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise compliance, motivation and psychosocial status of the caregiver in children with neuromuscular diseases
- Tez No: 862337
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma nöromusküler hastalık (NMH)'a sahip olan çocukların egzersize uyum ve motivasyonu ile bakım verenlerinin psikososyal durumu arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlandı. Bu amaçla 8-18 yaş aralığındaki 54 NMH tanısı almış çocuk ve çocukların bakım verenleri dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri ve hastalığa ait ayrıntılı bilgileri kaydedildi. Çocukların motivasyon düzeyi Pediatrik Motivasyon Ölçeği (PMÖ), fiziksel aktivite düzeyi Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-C), fiziksel aktivitelerine etki eden faktörler ve fiziksel aktiviteye ilgileri Çocukların Fiziksel Aktivite İlişkileri Anketi (CPAC); bakım verenlerin anksiyete, depresyon, stres düzeyi Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21), bakım yükü Zarit Bakıcı Yük Ölçeği, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve aile etkilenim düzeyi PedsQL™ Aile Etki Modülü (PedsQL™: FIM) ile değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarının istatistiksel analizinde SPSS (ver. 23) programı kullanıldı. Katılımcı çocukların yaş ortalamaları 10,93±2,64 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between exercise adaptation and motivation of children with neuromuscular disease (NMD) and the psychosocial status of their caregivers. For this purpose, 54 children diagnosed with NMH between the ages of 8-18 and their caregivers were included. Demographic information of the participants and detailed information about the disease were recorded. Children's motivation level is measured by the Pediatric Motivation Scale (PMS), their physical activity level is measured by the Physical Activity Questionnaire for Children (PAQ-C), factors affecting their physical activity and their interest in physical activity are measured by the Children's Physical Activity Relationship Questionnaire (CPAC); Caregivers' anxiety, depression and stress levels were evaluated with Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), care burden with Zarit Caregiver Burden Scale, quality of life with Nottingham Health Profile (NHP) and family influence level with PedsQL™ Family Impact Module (PedsQL™: FIM). SPSS (ver. 23) program was used in the statistical analysis of the evaluation results. The average age of the participating children was found to be 10.93±2.64.