Myastenia gravis hastalarında proprioseptif nöromusküler fasilitasyon egzersizlerinin yorgunluk, kas kuvveti ve fonksiyonel parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of proprioceptive neuromuscular facilitation exercises on fatigue, muscle strength and functional parameters in patients with myasthenia gravis
- Tez No: 862336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmanın amacı; Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) eğitiminin Myastenia Gravis (MG) hastalarında etkilerini ve uygulanabilirliğini araştırmaktı. Randomize kontrollü ve tek kör araştırma tasarımıyla; bireyler PNF grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak ikiye ayrıldı. PNF grubundaki bireylere 6 hafta boyunca, gün aşırı şekilde haftada 3 gün ve günde 60 dk PNF eğitimi uygulandı. Kontrol grubu ise bu süre boyunca rutin yaşantısına devam etti ve tedavi bekleme listesine alındı. Bireyler çalışma başlangıcında ve sonunda olmak üzere iki kez değerlendirildi. PNF eğitiminin; algılanan yorgunluk (Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Chalder Yorgunluk Ölçeği (CYÖ), Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ)), kassal yorgunluk/yorulabilirlik (yüzeyel elektromiyografi ile medyan frekans analizi, altı dakika yürüme testi ile elde edilen doğrusal eğilim), kas kuvveti (dijital dinamometre), fonksiyonel kapasite (otuz saniye otur kalk testi (OSOKT), on basamak merdiven çıkma testi (OBMÇ) ve altı dakika yürüme testi (ADYT)), günlük yaşam aktiviteleri (MG Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (MG-GYA)), yaşam kalitesi (MG Yaşam Kalitesi Ölçeği (MG-YKÖ)) ve hastalık şiddeti (MG Kompozit Ölçeği (MGKÖ)) üzerine etkileri değerlendirildi. Ayrıca; PNF eğitiminin MG hastalarında uygulanabilirliği ve tolere edilebilirliği (Görsel Analog Ölçeği) incelendi. Uygulanan PNF eğitimi sayesinde; algılanan yorgunluk (YŞÖ, p=0,02; CYÖ, p=0,004; YEÖ, p=0,004), fonksiyonel kapasite (OSOKT, p=0,007; OBMÇ, p=0,029; ADYT, p=0,047), GYA'daki fonksiyonel durum (MG-GYA, p=0,002), yaşam kalitesi (MG-YKÖ, p=0,003) ve hastalık şiddeti (MGKÖ, p=0,002) üzerinde istatistiksel anlamlı bir şekilde olumlu etkiler elde edildiği; ayrıca, PNF eğitiminin bu hastalar için güvenli, uygulanabilir ve tolere edilebilir olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects and feasibility of the Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) training in patients with Myasthenia Gravis (MG). A randomized controlled and single-blind study design was used, with participants divided into two groups: a PNF group (n=10) and a control group (n=10). Individuals in the PNF group performed PNF training for 6 weeks, three times a week on alternate days, with each session lasting 60 minutes. During the same period, the control group continued their routine daily activities and were placed on a waiting list for treatment. All participants were assessed twice, at the beginning and at the end of the trial. The effects of the PNF training were assessed on several parameters, including perceived fatigue (Fatigue Severity Scale (FSS), Chalder Fatigue Scale (CFS), and Fatigue Impact Scale (FIS)), muscle fatigability (median frequency analysis using surface electromyography and linear trend obtained from the six-minute walk test), muscle strength (digital dynamometer), functional capacity (thirty-second sit-to-stand test (TS-STS), ten-step stair climb test (TS-SCT), and six-minute walk test (SMWT)), activities of daily living (MG Activities of Daily Living Scale (MG-ADL)), quality of life (MG Quality of Life Scale (MG-QOL)), and disease severity (MG Composite Scale (MGCS)). In addition, the feasibility and tolerability of the PNF training in patients with MG were evaluated (Visual Analog Scale). The results showed statistically significant improvements in perceived fatigue (FSS, p=0.02; CFS, p=0.004; FIS, p=0.004), functional capacity (TS-STS, p=0.007; TS-SCT, p=0.029; SMWT, p=0.047), functional status in activities of daily living (MG-ADL, p=0.002), quality of life (MG-QOL, p=0.003), and disease severity (MGCS, p=0.002) with the PNF training. Additionally, PNF training was found to be safe, feasible, and tolerable for patients with MG.