İnmeli bireylerde fonksiyonel hedef varlığının kas aktivasyonu ve hareket yörüngeleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of functional target presence on muscle activation and movement patterns in individuals with stroke
- Tez No: 862339
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma inmeli bireylerde omuz elevasyonuna eklenen fonksiyonel hedef varlığının kas aktivasyonları ve hareket yörüngeleri üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Araştırmaya yaş ortalaması 55,22±6,47 olan 18 inmeli birey ve yaş ortalaması 50,92±11,00 olan 14 sağlıklı birey dâhil edildi. Bireylerin üst ekstremite kas tonusu Modifiye Ashwort Ölçeği, bilişsel durumları Standardize Mini Mental Test, üst ekstremite fonksiyonel durumları ise Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirmesi ile değerlendirdi. Değerlendirmelerden sonra hazırlanmış düzenek karşısında bireylerin önce 60° sonra 90° kol elevasyonu yaparak ellerini karşıdaki düzenek seviyesine getirmeleri istendi. Aynı zamanda bireylerin 60° omuz elevasyonu yaparken üst trapez (UT), ön deltoid (AD), biseps braki (BB) ve triseps braki (TB) kaslarından eş zamanlı elektromiyografi ölçümü alındı. Ardından karşılarında bulunan raf sistemine su şişesi yerleştirilerek bireylerden suyu içmek için kollarını kaldırıp şişeye uzanmaları istendi ve ölçüm tekrarlandı. Aynı prosedür 90° omuz elevasyonu için de tekrarlandı. Ölçümler alınırken eş zamanlı olarak kinematik analiz yapılarak, hareket yörüngeleri takip edilip, omuzun açısal hızı analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Functional Target Presence on Muscle Activation and Movement Patterns in Individuals with Stroke, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Neurology Physiotheraphy Programme Master Of Science Thesis, Ankara, 2024. This research was planned to examine the effects of presence of a functional target added to shoulder elevation on muscle activations and movement trajectories in stroke patients. 18 patient with stroke whose mean age of 55.22±6.47 years and 14 healthy individuals whose mean age of 50.92±11.00 years were included. Upper extremity muscle tone was assessed with the Modified Ashwort Scale, cognitive status with the Standardized Mini Mental Test and upper extremity functional state with Fugl Meyer Upper Extremity Assessment. After the evaluations, the individuals were asked to raise their hands to the level of the prepared apparatus by first doing 60° and then 90° arm elevation in front of the prepared apparatus. At the same times, simultaneous electromyography measurements were taken from the upper trapezius (UT), anterior deltoid (AD), biceps brachii (BB) and triceps brachii (TB) muscles of the individuals while performing 60° shoulder elevation. Then, a water bottle was placed on the shelf system in front of them and the individuals were asked to raise their arms and reach for the bottle to drink the water and the measurement was repeated. The same procedure was repeated for 90° shoulder elevation. While the measurements were taken, kinematic analysis was performed simultaneously to track movement trajectories and analyze the angular velocity of the shoulder.