Temporomandibular rahatsızlıklarda çiğneme fonksiyonu ile kinezyofobi, çene, baş-boyun propriyosepsiyonu arasındaki ilişki
The relationship between chewing function and kinesiophobia, jaw, head-neck proprioception in temporomandibular disorders
- Tez No: 862345
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN SEREL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı; Temporomandibular Rahatsızlıklar (TMR)'da çiğneme fonksiyonu ile kinezyofobi, çene, baş-boyun propriyosepsiyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya diş hekimliği tarafından TMR tanısı konmuş yaş ortalaması 29,23 ± 10,03 yıl olan 34 birey dahil edildi. Katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler sorgulandıktan sonra ağrı ve engellilik durumu Vizüel Analog Skala (VAS), Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası (GCPS) ve Kraniyofasiyal Ağrı ve Engellilik Anketi (CF-PDI) ile değerlendirildi. Çiğneme fonksiyonunun değerlendirilmesinde Mandibular Fonksiyon Bozukluğu Anketi (MFIQ-T-N), Katıların Çiğnenmesi ve Yutulması Testi (TOMASS) ve farklı besinleri çiğnerken (bisküvi, marshmellow, sert şeker) yüzeyel Elektromiyografi (yEMG) değerlendirmesi olmak üzere üç farklı yöntem kullanıldı. yEMG değerlendirmesi esnasında masseter ve temporalis anterior kaslarının aktivasyonlarının yanı sıra doğal çiğneme süresi de kaydedildi. Ayrıca TMR'li bireylerin TMR şikâyet tarafı etkilenmiş taraf olarak tanımlandı. Kinezyofobi Temporomandibular Bozukluklarda Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TMD/TSK-T) ve baş postürü, çene, baş-boyun propriyosepsiyonu ise sırasıyla Kraniyoservikal Açı Ölçümü, farklı çapta metal aparatların kullanıldığı AMEDA protokolü ve Servikosefalik Kinestezi Testi (SKT) ile değerlendirildi. Çene propriyosepsiyon değerlendirmesinin sonuçları daha kalın ve daha ince algılama yüzdesi, doğruluk yüzdesi ve sapma miktarı olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between chewing function and kinesiophobia, jaw and head-neck proprioception in Temporomandibular Disorders (TMD). The study included 34 individuals with a mean age of 29.23 ± 10.03 years who were diagnosed with TMD by dentistry. After the descriptive information of the participants was questioned, pain and disability status were evaluated by Visual Analog Scale (VAS), Graded Chronic Pain Scale (GCPS) and Craniofacial Pain and Disability Questionnaire (CF-PDI). Three different methods were used to assess masticatory function: Mandibular Dysfunction Questionnaire (MFIQ-T-N), Test of Chewing and Swallowing of Solids (TOMASS) and superficial Electromyography (sEMG) assessment while chewing different foods (biscuit, marshmellow, hard candy). During the sEMG evaluation, the activations of the masseter and temporalis anterior muscles as well as the duration of natural chewing were recorded. In addition, the TMR complaint side of individuals with TMR was defined as the affected side. Kinesiophobia was assessed with the Tampa Kinesiophobia Scale in Temporomandibular Disorders (TMD/TSK-T) and head posture, jaw and head-neck proprioception were assessed with Craniocervical Angle Measurement, AMEDA protocol using different diameter apparatus and Cervicocephalic Kinesthesia Test (CKT), respectively. The results of the jaw proprioception assessment were recorded as percentage of thicker and thinner perception, percentage of accuracy and amount of deviation.