Kronik inme hastalarında yorgunluğun interosepsiyon ile ilişkisi
The relationship of fatigue with interoception in patients with chronic stroke
- Tez No: 862346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik inme hastalarında yorgunluğun interosepsiyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde olup, bir kez inme geçiren, Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ≥ 3 olan, nörolog tarafından inme tanısı almış 46 kronik inme hastası dahil edildi. Katılımcıların hikayeleri ve demografik bilgileri kaydedildi. Üst ve alt ekstremite motor fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Fugl - Meyer Motor Değerlendirme ölçeği kullanıldı. Çalışma kapsamında algılanan yorgunluk, Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile; fiziksel yorgunluk, 6 Dakika Yürüme Testi-Yürünen Mesafe İndeksi (6DYT-YMİ) ile; bilişsel yorgunluk, Sembol Rakam Modaliteleri Testi (SRMT) ile değerlendirildi. Hastaların interoseptif doğruluk düzeyleri Kalp Atımı Sayma Görevi (KASG), interoseptif farkındalık düzeyleri ise Çok Boyutlu Bedensel Farkındalık Değerlendirmesi-2 (Multidimensional Assesment of Interoceptive Awareness-2- MAİA-2) ile belirlendi. Çalışmamızda 6DYT-YMİ verileri ile KASG verileri arasında negatif yönlü orta-düşük düzeyde ilişki saptandı (r=-0,382 p=0,009). YEÖ total puanı ve alt boyutları (fiziksel, bilişsel, sosyal) ile MAİA-2 alt bölümleri arasında düşük ile orta arasında değişen seviyede negatif yönlü ilişki olduğu belirlendi (p0,05). Sonuç olarak çalışmamızda kronik inme hastalarında interoseptif doğruluk ile fiziksel yorgunluk ve interoseptif farkındalık ile algılanan yorgunluk arasında ilişki olduğu görüldü. Çalışmamız inme hastalarında çok boyutlu interoseptif süreçlerle ilgili bulgular sunmuş olup bu süreçlerin yorgunluk ile ilişkisini irdeleyerek literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fatigue and interoception in chronic stroke patients. A total of 46 chronic stroke patients aged 18 years or older, who had experienced a single stroke, were diagnosed by a neurologist, and had a Functional Ambulation Scale (FAS) score of ≥ 3, were included in the study. Demographic data and evaluation outcomes were recorded. The Fugl-Meyer Motor Assessment scale was used to evaluate upper and lower extremity motor functions. Perceived fatigue was assessed using the Fatigue Impact Scale (FIS); physical fatigue was evaluated with the 6-Minute Walk Test-Distance Walked Index (6MWT-DWI); and cognitive fatigue was measured with the Symbol Digit Modalities Test (SDMT). Interoceptive accuracy was assessed using the Heartbeat Counting Task (HCT), while interoceptive awareness was measured using the Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness-2 (MAIA-2). In our study, a moderate-to-low negative correlation was found between the 6MWT-DWI scores and the HCT scores (r = -0.382, p = 0.009). A negative correlation ranging from low to moderate was observed between the total and subscale scores (physical, cognitive, and social) of the Fatigue Impact Scale (FIS) and the subscales of the MAIA-2 (p < 0.05). No significant relationship was found between SDMT scores and either HCT or MAIA-2 scores (p > 0.05). In conclusion, our findings indicate that in individuals with chronic stroke, interoceptive accuracy is associated with physical fatigue, and interoceptive awareness is associated with perceived fatigue. Our study provided findings on multidimensional interoceptive processes in stroke patients and contributed to the literature by examining the relationship between these processes and fatigue.