Parkinsonlu Hastalarda Vücut Farkındalığı ile İlişkili Faktörlerin İncelenmesi
Examination of Factors Associated with Body Awareness in Patients with Parkinson's
- Tez No: 862350
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Parkinsonlu hastalarda vücut farkındalığı ile hastalık şiddeti, fiziksel aktivite düzeyi, yürüme, denge ve düşme riski arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapıldı. Bu amaçla çalışmaya 41 Parkinson hastası dahil edildi. Vücut farkındalığı, Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) ile değerlendirildi. Hastalık şiddeti; Hareket Bozukluğu Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (HBD-BPHDÖ) ile, fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (SF-IPAQ) ve Xiaomi Mi Band 6 Aktivite Monitörü ile, denge ve yürüme; Bertec Balance Check Screenertm Kuvvet Platform Sistemi ve OptoGait Yürüyüş Cihazı ile, düşme riski; Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (FES-I) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile değerlendirildi. Çalışma sonuçları, Parkinson hastalarında VFA ölçümü ile HBD-BPHDÖ non-motor sorunlar (r2=-0,422 p=0,006), motor sorunlar (r2=-0,453 p=0,003), motor muayene (r2=-0,797 p=0,000), motor komplikasyonlar (r2=-0,545 p=0,000) ve toplam puan (r2=-0,704 p=0,000), yüksek şiddetli fiziksel aktivite (r2=0,319 p=0,042), günlük adım sayısı (r2=0,347 p=0,026) ve günlük yürünen mesafe (r2=0,352 p=0,024), sol stabilite sınırı (r2=0,511 p=0,001), sağ stabilite sınırı (r2=0,398 p=0,010), gözler açık pozisyonda A-P salınım (r2=-0,354 p=0,023), gözler açık pozisyonda stabilite skoru (r2=0,350 p=0,025), adım uzunluğu (r2=0,396 p=0,010), çift adım uzunluğu (r2=0,414 p=0,007), duruş fazı (r2=0,496 p=0,001), sallanma fazı (r2=0,503 p=0,001), kadans (r2=0,471 p=0,002), yürüyüş hızı (r2=0,414 p=0,007), FES-I (r2=-0,449 p=0,003), ZKYT (r2=-0,531 p=0,000) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğunu gösterdi. Çalışmamız, Parkinson hastalarında vücut farkındalığı geliştirici terapilerin motor semptomlar, denge, yürüme ve düşme riski gibi parametreler üzerinde olumlu sonuçlar doğurabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between body awareness and disease severity, physical activity level, gait, balance and fall risk in Parkinson's patients. For this purpose, 41 Parkinson's patients were included in the study. Body awareness was assessed with the Body Awareness Questionnaire (BAQ). Disease severity was assessed with the Movement Disorder Society Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDS-UPDRS), physical activity level was assessed with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (SF-IPAQ) and Xiaomi Mi Band 6 Activity Monitor, balance and gait were assessed with the Bertec Balance Check Screenertm Force Platform System and OptoGait Walking Device, fall risk was assessed with the International Falls Efficacy Scale (FES-I) and Timed Up and Go Test (TUG). The results of the study showed that in Parkinson's disease patients, VFA measurement was associated with MDS-UPDRS non-motor problems (r2=-0,422 p=0,006), motor problems (r2=-0,453 p=0,003), motor examination (r2=-0,797 p=0,000), motor complications (r2=-0,545 p=0,000), and total score (r2=-0,704 p=0,000), high intensity physical activity (r2=0,319 p=0,042), daily step count (r2=0,347 p=0,026) and daily distance walked (r2=0,352 p=0,024), left stability limit (r2=0,511 p=0,001), right stability limit (r2=0,398 p=0,010), A-P oscillation in eyes open position (R2=-0,354 p=0,023), stability score in eyes open position (r2=0,350 p=0,025), step length (r2=0,396 p=0,010), double step length (r2=0,414 p=0,007), stance phase (r2=0,496 p=0,001), swing phase (r2=0,503 p=0,001), cadence (r2=0,471 p=0,002), walking speed (r2=0,414 p=0,007), FES-I (r2=-0,449 p=0,003), and TUG (r2=-0,531 p=0,000). Our study suggests that body awareness enhancing therapies in Parkinson's patients may have positive results on parameters such as motor symptoms, balance, walking and fall risk.