Multiple Sklerozlu bireylerde kinezyofobinin fiziksel ve kognitif fonksiyonlarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between kinesiophobia and physical and cognitive functions in individuals with Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 862361
  2. Yazar: BURAK KESE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Multipl Skleroz inflamasyon, demiyelinizasyon ve akson hasarı ile karakterize, çok çeşitli klinik belirti ve bulgular gösteren santral sinir sistemi hastalığıdır. Patogenezinde inflamatuar ve demyelinizan olayların yer aldığı MS'de merkezi sinir sisteminde meydana gelen ve plak oluşumuna neden olan lezyonların tutulum bölgesi ve büyüklüğüne göre klinik belirti ve bulgular değişmekte ve bireyden bireye heterojen özellik göstermektedir. Tüm bunlar içerisinde MS hastalarında en sık rastlanan bireylerin fonksiyonel kapasite, günlük yaşam, duygu-durum, yaşam kalitesini en fazla etkileyen semptomlardan yorgunluk ve kinezyofobidir. Kinezyofobi terimi araştırmacılar tarafından ağrılı yaralanma ve tekrar yaralanmaya karşı oluşan hassasiyet hissinden kaynaklanan aktivite ve fiziksel harekete karşı gelişen kaygı olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Multiple Sklerozlu bireylerde kinezyofobinin fiziksel ve kognitif fonksiyonlar üzerinde ilişkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is a central nervous system disease characterized by inflammation, demyelination and axon damage, showing a wide range of clinical signs and symptoms. In MS, which involves inflammatory and demyelinating events in its pathogenesis, clinical signs and symptoms vary depending on the area of involvement and size of the lesions that occur in the central nervous system and cause plaque formation, and are heterogeneous from individual to individual. Among all these, the most common symptoms in MS patients that most affect the functional capacity, daily life, mood, and quality of life of individuals are fatigue and kinesiophobia. The term kinesiophobia has been defined by researchers as anxiety towards activity and physical movement resulting from the feeling of sensitivity to painful injury and re-injury. The aim of this study is to examine the relationship of kinesiophobia on physical and cognitive functions in individuals with Multiple Sclerosis.