Olimpiyatların tarihsel gelişiminin incelenmesi
Examining the historical development of the olympics
  1. Tez No: 862378
  2. Yazar: SERHAN ÇUMRALIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, antik olimpiyat oyunlarının ortaya çıkışı, modern olimpiyat oyunlarının ortaya çıkmasında etkili olan faktörler, paralimpik oyunlarının tarihçesi ve Türklerin olimpiyatlarla ve paralimpik oyunlarla tanışmasını inceleyerek bu alandaki çalışmalara katkı sunmaktır. Olimpiyat oyunları ve paralimpik oyunlarının tarihçesi ve işlevi, bireylere ve ülkelere katkısı, olimpiyat oyunlarını ve paralimpik oyunları etkileyen olumsuz etmenler ile Türkiye'nin olimpiyat ve paralimpik oyunlarla tanışması ve katılımını araştırarak katkı sağlamak hedeflenmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan araştırmada, araştırma konusu ve kapsamı gereğince daha önce yayınlanmış eserlerden ve kaynaklardan yararlanılacaktır. Durum çalışmalarında kullanılan doküman analizi tekniği çalışmada tercih edilen teknik olacaktır. Başlıkta belirtilen konuyla ilgili Türkçe kaynaklar ve İngilizceden çevrilen kaynaklar kullanılacaktır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi ve değerlendirilmesinde ise nitel veri analizi tekniklerinden biri olan içerik analizi yönteminden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to contribute to studies in this field by examining the emergence of the ancient Olympic Games, the factors affecting the emergence of the modern Olympic Games, the history of the Paralympic Games and the Turkish people's acquaintance with the Olympics and Paralympic Games. It is aimed to contribute by researching the history and function of the Olympic games and paralympic games, their contribution to individuals and countries, the negative factors affecting the Olympic games and paralympic games, and Turkey's acquaintance with and participation in the Olympic and paralympic games. In this research, in which the qualitative research method is adopted,“published”data sources will be used due to the subject and scope of the research. Document analysis detection technique will be used for case study detection. Regarding the subject, Turkish sources and sources translated from English to Turkish will be used and document analysis technique will be used. Content analysis method, one of the qualitative data analysis techniques, will be used to analyze the data.