İstanbul Olimpiyat Oyunları organizasyon planlaması ve tesislerinin incelenmesi (2000-2004 adaylıkları çerçevesinde bir araştırma)
The Planning and research of facilities in association with the Istanbul tender for the 2000-2004 Olympic Games
- Tez No: 79937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
VI ÖZET İstanbul Olimpiyat Oyunları Organizasyon Planlaması ve Tesislerinin İncelenmesi (2000 - 2004 Adaylıkları Çerçevesinde Bir Araştırma) Semih YILMAZ, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi,Samsun, Marti 999 Dünya üzerinde varolan en geniş spor organizasyonu olimpiyatlardır. Kısa sürede binlerce inşam bir araya getiren, büyük kitlelerin dikkatlerini üzerine çeken oyunlarda sosyolojik, politik, siyasal özellikle de ekonomik yönden önemli bir pazar oluşmaktadır. Bû avantaj lan bilen ve kullanmak isteyen ülkeler oyunları kendi şehirlerinde yapabilmek için kıyasıya yanşa girmişlerdir. İstanbul da 2000 ve 2004 Olimpiyat Oyunlanna adaylığını koyarak bu yanş içerisinde kulvar tutmuştur. Bu tezde İstanbul'un 2000 ve 2004 Olimpiyat Oyunlan adaylıklan için hazırlanan ve yapılacak yeni adaylık başvurulannda da büyük değişikliklere uğraması düşünülmeyen organizasyon planlaması ele alınmıştır. Ek olarak mevcut olan, inşasına başlanan ve proje halinde olan tesisler incelenmeye çalışılmıştır. İnceleme ve değerlendirme kapsamında kimi bölümlerde adı geçen tesisler bu güne kadar oyunlara ev sahipliği yapmış ya da aday olmuş diğer kentlerin tesisleriyle karşılaştırılmıştır. Kazanılması durumunda oyanlann İstanbul'a ve Türk sporunun geleceği adına sağlayacağı faydalar göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde kazanıldığı takdirde İstanbul'u spor tesisi açısından Avrupa standartlarına taşıyacak ve Türk sporuna önemli katkılan olacak olan olimpiyatlann İstanbul'da yapılabilmesi için ; a- Para transferlerinin hızlandınlması, b- Proje safhasında olan tesislerin en kısa sürede yapımına başlanması c- Önde gelen iş adamlan holding ve kuruluşlar arasında bir fon kurularak yardım sağlanması, d- Hükümet seviyesinde konuya gerekli çabanın ve önemin verilmesi,vn e- Olimpizm kültürünün şehir yaşayanlarına anlatılması ve böylece konunun öneminin kavratılması, f- Kamu oyu yaratılarak“ hamle yılı ”planlanması ve bu yılda tüm tesislerin inşaatına başlanıp belirli mesafe kastedilmesi, g- Tesislerin bitirildiği dönemin ardından yeterli sayıda uluslararası organizasyonlar düzenlenmesi h- IOC'nin 2004 adaylığı sonrasında eksiklerimizi belirtir açıklamaların olduğu raporun ön gördüğü konuların üzerine gidilmesi i- Çeşitli uluslararası etkinliklerle İstanbul'un bir çok kültürü içeren birleştirici bir nokta olduğunun belirtilmesi j- Konunun siyasi boyutta desteklenmesi ve uluslar arası siyasi ilişkilerde ele alınması gerekmektedir k- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli para transferlerinin hızlandırılması, alt yapı çalışmalarına Olimpiyat tesisleri öncelikli yer verilmesi gerekmektedir. Son olarak antrenman alanları hariç müsabaka bölgeleri açısından % 90 ı Avrupa yakasında düşünülen tesis dağılımının bir bölümünün, özellikle çok seyircisi olmayan branşların şehir merkezine ( Taksim, Gümüşsüyü, Levent ) bir bölümünün ise şehrin Avrupa - Asya kıtalarını birleştirdiğinin göstergesi olması gerçeğinin uygulanması maksadıyla Anadolu Yakasına kaydırılması uygun olacaktır. Anadolu yakasında ulaşım ve konum açısından kullanılacak en uygun yerin ise Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun bulunduğu Anadolu Hisarı kampusu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
vm The planning and Research of Facilities in Association With the Istanbul Tender for the 2000-2004 Olympic Games Semih YILMAZ, Graduate Thesis, 19 Mayıs University, Samsun, March,1999 ABSTRACT The Olympic games is the most comprehensive organized sporting event in the world. In the beginning thousands of people together in a very short period of time and being the focus of attention for a large sector of humanity; the event is obviously an important economic market, but is also of great relevance in the field of sociology and politics. Those countries aware of the advantageous effect on these markets have entered a formidable race in order to draw the event to their own cities. Istanbul is one of these cities having submitted a tender for the 2000 and 2004 games. In this thesis, the new tender which currently being prepared without any major changes to organizational planning, existing buildings together with those still in the planning stage and under constiuction have been researched and assessed. They have furchermore, have been compared with those in cities which have hosted the games or have placed tender to do so. In the case of tendership for hosting the games being accepted the advantages to Istanbul and Turkish sport have been concidered and discussed. As a result of this research it has been established that, the acceptance of Istanbul as a host city, carrying Istanbul into Europan standards as far as sporting facilities is concerned and having an important positive effect upon Turkish sport will require the following; a) The speeding up of monetary transfers, should the required financial support be attained. b) The onset of construction of all facilities as yet in the planing stage, in the shortest possible time. c) The instigation of a funding organization to enable foremost businesses, businesman and corporations to make financial contributions. d) The required level of importance and effort being made at govermental level.DC e) City dwellers being educated in the cultural background of the Olympics in order for the project to be given sufficient importance. f) To effect social conscience to institute a target year for the onset of building anfd the partial-completion of such. g) A sufficient number of international events being organized to coincide with the date at which planned facilities are completed. h) Requirements listed by the IOC report submitted after the 2004 Istanbul application to be given full consideration. i) The undertaking of various international activities to impress the fact that Istanbul is a city with brings together a multitude of cultures and ethnic groups. j) Giving political support for the matter and earring it onto an international platform. k) Increase in the speed of financial transfers for the neccesary funding from the principles of Istanbul local government and priority given to Olympic facilities by the said government. Finally, apart from training areas, 90% of sporting activities are currently planned for the Thrace region of Istanbul. There must be a reconcideration of the spread of areas; in particular, branches of sport with lower spectator levels to city centre areas (Taksim, Gümüşsüyü, Levent) and some, with respect to highlighting the fact that Istanbul is where the contitents of Europe and Asia meet, on to the Asian side of the city. As far as geographic situation and transportation is concerned the most suitable site on the Asian side of Istanbul is Anadolu Hisar Campus of The Marmara University Physical Education and Sport Faculty.