İdari işlem olarak askeri öğrencilere verilen disiplin cezaları
Disciplinary penalties given to military students as administrative procedures
- Tez No: 862380
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İdare, iradesini idari işlem kanalıyla açıklar. İdari işlemlerden bir tanesi idari yaptırımlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde subay veya astsubay olmak üzere eğitim ve öğretim gören askeri öğrenciler bulunmaktadır. Askeri öğrencilerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından getirilen kurallara uymamaları durumunda disiplinsizlik meydana gelmektedir. Askeri öğrencilerin disiplinsizlik oluşturan eylemleri işlemeleri hâlinde uygulanacak olan idari yaptırımlar, disiplin cezaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Askeri öğrenciler aldıkları disiplin cezalarının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla idare mahkemelerinde iptal davası açabilmektedir. İdare mahkemeleri askeri öğrencilere verilen disiplin cezalarını idari işlemin unsurları olan yetki, şekil, sebep, konu ve amaç unsuru yönünden inceleyebilmekte ve bu unsurlardan herhangi birinin hukuka aykırı olması nedeniyle disiplin cezası işlemini iptal edilebilmektedir. Askeri öğrencilerin disiplinsizlik oluşturan eylemleri işlemeleri durumunda, askeri öğrenciler hakkında bu cezaları verecek makamların yetkilerinin sınırları, ne şekilde verecekleri, hangi gerekçelere dayandıkları, hangi konularda verileceği ve amaçları bu tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The administration manifests its will through administrative procedures. One of these procedures involves administrative sanctions. Within the Turkish Armed Forces, there are military students undergoing education and training to become officers or non-commissioned officers. In the event of military students failing to comply with the rules set by the Turkish Armed Forces, disciplinary issues arise. When military students engage in actions leading to disciplinary problems, administrative sanctions are imposed as disciplinary penalties. Military students can initiate annulment cases in administrative courts, claiming that the disciplinary penalties they received are unlawful. Administrative courts have the authority to scrutinize disciplinary penalties imposed on military students in terms of the elements of administrative procedures, such as authority, form, cause, subject, and purpose. If any of these elements are found to be unlawful, the disciplinary penalty can be annulled. The limits of the authorities empowered to impose these penalties on military students, the manner in which they are imposed, the justifications they are based on, the subjects on which they are imposed, and their objectives constitute the subject matter of this thesis.