Mesleki müzik eğitiminde geleneksel Türk halk müziği eserlerinin uluslararası sanat müziği terimleriyle seslendirilmesi
Vocalization of traditional Turkish folk music works with international art music terminology in vocational music education
- Tez No: 862392
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, Geleneksel Türk halk müziğinin temelini oluşturan sözlü ve sözsüz eserlerin, dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan uluslararası sanat müziği terimleriyle yeniden notaya alınarak seslendirilmesi ve bu sayede mesleki müzik eğitimi verilen eğitim kurumlarında kullanılabilirliği konusunda yararlı verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma; problemin kapsamına uygun olarak“Betimsel Araştırma Modeli”ve deneysel bölümde ise“kontrol grupsuz ön test son test”modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarında lisans eğitimi gören 20 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilere video destekli olarak hazırlanan 6 haftalık Türk halk müziği eserlerine yönelik nüans çalışma programı uygulanmıştır. Program öncesi ve sonrasında çalışma grubu öğrencilerinin bireysel ve toplu olarak eserleri seslendirmeleri istenmiştir ve yapılan seslendirmeler video ve ses kayıt cihazları ile kayıt altına alınarak arşivlenmiştir. Kırık hava türü için“Çaya İndim Taşı Yok”, oyun havası türü için“Halay (Erzincan Halayı)”ve uzun hava türü için“Aşağıki Mehlenin Allı Gelini”isimli eserler belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacının kaydettiği ön test-son test videoları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin elde edilmesi ve bulgulara ulaşılması sürecinde ön test-son test derecelendirme formları kullanılmıştır. Uzman görüşüne sunulan derecelendirme formları ile araştırmanın nicel verileri elde edilmiştir ve bilgisayar istatistik paket programı aracılığıyla istatistiksel analizler yapılmıştır. Nitel aşamada ise; çalışma grubundaki bireylere uygulanan, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmış ve formlardan elde edilen veriler nitel analiz yöntemlerinden betimsel analizle çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin ve bulguların analizleri sonucunda“Kırık Hava”,“Oyun Havası”ve“Uzun Hava”türlerinin tamamında ön test-son test puanları arasında anlamlı düzeyde olumlu farklılıklar gözlemlenmiştir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen verilere göre; eserlerin uluslararası sanat müziği terimleriyle seslendirilmesi uygulamasının katılımcı bireyler üzerinde genel olarak olumlu bir etki bıraktığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to re-notate and vocalize the verbal and non-verbal works that form the basis of Traditional Turkish Folk Music with the terms of International Art Music, which is widely used throughout the world, and thus to obtain useful data on their usability in educational institutions where vocational music education is given. This research is“Descriptive Research Model”in accordance with the scope of the problem and“pre-test post-test without control group”model in the experimental part. The study group of the research consists of 20 undergraduate students studying at Kafkas University State Conservatory. A 6-week video-assisted nuance study program for Turkish folk music pieces was applied to the students in the study group. Before and after the program, the students were asked to perform the works individually and collectively, and the performances were recorded and archived with video and voice recorders. The pieces named“Çaya İndim Taşı Yok”for the rythmic folk song type,“Halay (Erzincan Halay)”for the traditional dance music type and“Aşağıki Mehlenin Allı Gelini”for the unmetered folk song type were used. Pre-test-post-test videos recorded by the researcher were used to collect the data. In the process of obtaining the quantitative data of the study and reaching the findings, pretest-posttest rating forms were used. The quantitative data of the study were obtained with the rating forms submitted to expert opinion and statistical analyzes were performed. In the qualitative stage;“Semi-structured Interview Form”, which was prepared in line with expert opinions and applied to the individuals in the study group, was used and the data obtained from the forms were analyzed by descriptive analysis from qualitative analysis methods. As a result of the analysis of the data and findings, significant positive differences were observed between the pre-test and post-test scores in all of the“ Rythmic Folk Song ”,“Traditioanal Dance Music”and“Unmetered Folk Dong”genres. According to the data obtained from the interviews with the students in the study group, it was found that the practice of vocalizing the works with International Art Music terms had a generally positive effect on the participating individuals.