Küçük ve orta ölçekli işletmeler; iç pazar ve ihracatta karşılaştıkları pazarlama sorunları ve çözüm önerileri Trabzon sanayinde örnek uygulama
The Small and medium sized enterprises, marketing problems of domestic market and export and solution suggestions, sample application on Trabzon industry
- Tez No: 86241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küçük ve orta boy işletmeler, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gündeminde daima önemli yer işgal etmişler ve sanayinin gelişim sürecinin her döneminde varlıklarını korumuşlardır. Ülkemizde de küçük ve orta ölçekli işletmeler önemli sosyal ve ekonomik fonksiyonlar üstlenmişlerdir. Ancak günümüzde, ülkenin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasında oynadıkları rolü tam olarak yerine getirememektedirler. Çünkü küçük ve orta ölçekli işletmeler birçok problem ve zorluklarla karşı karşıyadırlar. Bu konunun seçilmesindeki amaç, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye ekonomisi içindeki gerek istihdam, gerekse oluşturdukları katma değerin son derece önemli oluşu ve Gümrük Birliği süreciyle bu önemlerinin daha da artacağı ve çok fonksiyonel özellikler taşıyacaklarının düşünülmesidir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde, küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel özellikleri, kavramsal analizleri, çeşitli ülkelerdeki profilleri ve Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, küçük ve orta ölçekli işletmeleri başarısızlığa iten nedenler üzerinde durulmuş ve işletme fonksiyonlarına ilişkin sorunları ile iç pazar ve ihracatta karşılaştıkları pazarlama sorunları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Trabzon ilinde faaliyette bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunlarına yönelik çalışma, anket aracılığı ile ölçülmüş, sonuçlar yorumlanmıştır. Genel değerlendirmede ise araştırma bulguları ışığında çözüm önerileri sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises (SME's) have an important place on the economic agenda of the developed or developing countries and they have continued their existence in every phase of the development process of the industry. Small and medium enterprises have undertaken important social and economic functions in Turkey. Unfortunately, the role of small scale establishments could not be over emphasised in today's economic and social development of the country. They have a lot of difficulties. The main cause of choosing this topic is, mentioning that the small and medium sized businesses in Turkey play a significant role to create employment and value added, and this role will increase with participation to European Custom Union. Because of the fact that general specialization, conceptual analysis, profiles in different countries and place and importance in Turkish economy of this businesses were investigated in Section one. In Section two, the causes that make the small and medium sized businesses unsuccessful were mentioned, and the problems about managing functions, domestic markets and exporting were underlined. And in Section three, the results of a survey that is about this businesses' problems were interpreted. Finally, in general evaluation section, the solution proposals that were found out in the way of survey results were presented. X