Türkiye ilaç sektörünün yapısal analizi ve Avrupa Birliği'ne uyum sorunları
A Structural analysis of Turkish drug sector and its adjustment problems regarding EU
- Tez No: 86240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. MURAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
02. Özet Doğrudan insan sağlığını ilgilendirmesinden dolayı stratejik önemde olduğu kabul edilen ve bu anlamda devletin müdahalede haklı gerekçeler bulduğu ilaç sektörü bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Burada vurgulanması gereken bir nokta, devletin ilaç sektörüne müdahalesinden, bizzat üretime katılması değil, sektörü düzenleyici bir rol üstlenmesi anlaşılmalıdır. Çünkü dünyanın en ileri teknolojilerine sahip ülkelerde (özellikle AB ülkelerinde) devlet, sektöre gerekli teşvikleri sağladıktan sonra regülasyonlarla düzenleyerek, firmaları serbest piyasa koşullan altında rekabete zorlamaktadır. Türkiye'de de devletin sektöre müdahalesi aynı doğrultuda olduğu takdirde haklı görülebilir. Çalışmada önce Türkiye'deki ilaç endüstrisi tanıtılmaktadır. Sektörde faaliyette bulunan kuruluşların tanıtımını takiben sözkonusu kuruluşların üretimleri, istihdam düzeyleri, ithalat-ihracat bilgileri, yatırım ve AR-GE harcamaları ile fiyatlandırmaya ilişkin bilgiler verilmektedir. İzleyen bölümde karşılaştırma imkanı sağlaması açısından aynı bilgiler dünyada ve AB'ndeki sektörler açısından verilmektedir. Türkiye'ye ilişkin veriler ile AB 'ne ilişkin verilerin karşılaştırmalı bir şekilde verildiği üçüncü bölümün temel amacı, verilerin mukayesesinden çok, Türk İlaç Sektörü'nün Gümrük Birliği çerçevesinde AB'ne uyumlaştırılması sürecinde uygulanacak politikaların belirlenmesidir. Dördüncü bölümde, Türk ilaç sektörü'nün AB'ne uyum aşamasında gerçekleştirmesi gereken yasa, tüzük ve yönetmelik değişikliklerinin yarattığı sorunlar incelenmektedir. Konu seçiminde gözönünde bulundurulan temel amaç, globalleşmeye bağlı olarak rekabetin yoğunlaştığı günümüz dünyasında Türk ilaç sektörü'nün sorunlarının tespit edilerek, emsalleri ile rekabet gücünün artınlabilmesinde devlete düşen görevleri saptamak ve politika belirleyicilere önerilerde bulunmaktır. vra
Özet (Çeviri)
03.Summary The main scope of this study is the drug sector which is of interest to human health directly and has a strategic important. So, the state has the right reason for interference in this sector. The interference of state is not to participate in production. Its function is to undertake an organizer role in thes sector. Because, in those countries which have the most advanced technologies, (specially in EU countries) the state provides the required encouragements and organizes the firms by regulations and then forces them the rivalry under free market conditions. If the state's interference for this sector is the same position in Turkey it can be seen right. In this study; firstly we made known the Drug Industry in Turkey; the organizations in this sector. Then, we acquainted the productions of those organizations, their employment levels, the data of export-import, investments and AR-GE expenditures. In the following chapter we gave the same data in order to compare them with the sectors in the world and EU. In third chapter, we tried to determine the policies in adapting the Turkish Drug Sector to EU in accordance with the Customs Union. In fourth chapter we examined in questions concerning with the adjustments in law, regulations and management in adapting stage of Turkish Drug Sector to EU. Our main aim is to determine the base problems of Turkish Drug Sector in our present world and to suggest the required policies. rx