Etnik milliyetçiliğe dayalı bir bağımsızlık hareketi olarak katalan ayrılıkçılığı
Catalan separatism as an independence movement based on ethnic nationalism
- Tez No: 862415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüz ulus devlet yapısının oluşmasındaki en etkili unsur olarak milliyetçilik olgusu gösterilmektedir. Milliyetçilik sahip olduğu yapı itibariyle tanımlanması güç bir kavramdır. Bu yüzden hangi toplumların bir“ulus”olup kendi devletini kurabileceği konusu halen uzlaşıdan uzak bir konudur. İspanya'ya bağlı özerk bir bölge olarak Katalonya da bu tartışmaların yaşandığı bölgelerden biridir. Tarih boyunca hiçbir zaman tam bağımsız bir yapıya sahip olamamış olan Katalanlar, Avrupa'nın demografik yapısının korunması adına kritik roller üstlenmiş kadim bir topluluktur. Dahası bölgenin sahip olduğu coğrafi koşulların yanı sıra toplumsal olarak da atılan adımlar günümüzde de Katalonya'nın Avrupa ve dünya için önemini korumasını sağlamıştır. Öte yandan milliyetçiliğin tanım sorunu ve Katalanların yüzyıllar içerisinde nesilden nesile aktardığı kültürel birikim Katalan ayrılıkçılığını da İspanya adına bir sorun haline getirmiştir. Ancak bu sorun, Katalan halkınca çözümünün demokratik yollarda arandığı bir süreç haline gelmiştir. Bu çalışmada Katalanizm ve ona bağlı olarak gelişen Katalan ayrılıkçılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal bir inceleme yolu izlenmiş ve milliyetçilik, terörizm ve self-determinasyon olguları incelenmiştir. İkinci bölümde bölge tarihsel açıdan ele alınmış ve iki ana aktör olarak İspanya ile Katalonya tarihleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise birinci ve ikinci bölümde değinilen konular ışığında Katalan ayrılıkçılığının nedenleri, Katalan halkının hareketi demokratik düzlemde tutma adımları ve Katalan ayrılıkçılığının kamuoyuna yansıtılış biçimleri incelenmiştir. Nitekim çalışma sonucunda Katalan ayrılıkçı hareketinin çözümü noktasında hem Katalan hem de Kastilyan taraflarının geçmişin acı hatıralarını halen taşıdıkları görülmüş ve bu bağlamda hareketin demokratik düzlemde tartışılmaya devam edeceği öngörüsüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most influential factor in the formation of the modern nation-state structure is often identified as the phenomenon of nationalism. Nationalism, due to its inherent complexity, remains a challenging concept to define. Consequently, determining which societies constitute a“nation”capable of establishing their own state remains a contentious issue. Catalonia, an autonomous region within Spain, is one of the areas where these debates have occurred. Catalans, who historically have never possessed a fully independent structure, represent an ancient community that has played critical roles in preserving Europe's demographic makeup. Additionally, both the geographical conditions and the societal strides taken in the region have contributed to maintaining Catalonia's significance for Europe and the world today. Furthermore, the definitional challenge of nationalism and the cultural heritage passed down through generations among Catalans have made Catalan separatism a concern for Spain. Nevertheless, this issue has evolved into a process where the Catalan people seek solutions through democratic means. This study aims to examine Catalanism and the ensuing Catalan separatism. The first section involves a conceptual examination, focusing on nationalism, terrorism, and the self-determination phenomena. The second section delves into the historical perspective of the region, exploring the histories of Spain and Catalonia as two main actors. The third section examines the causes of Catalan separatism, the democratic steps taken by the Catalan people, and the ways in which Catalan separatism is portrayed in the public sphere, based on the topics addressed in the first and second sections. Ultimately, the study concludes that in seeking a resolution for the Catalan separatist movement, both Catalan and Castilian sides still carry painful memories of the past. Consequently, it is anticipated that the movement will continue to be debated within the framework of democratic principles.