Psikolojik sermayenin yenilikçi iş davranışına etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık rolü üzerine bir araştırma
A research on the mediating role of person-organization fit in the effect of psychological capital on innovative work behavior
- Tez No: 862416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küreselleşen Dünya ile birlikte her alanda olduğu gibi örgütlerde de yenilik kaçınılmaz olmuştur. Bir kurumun ömrünün devam edebilmesi, verimli ve etkili olabilmesi için farklı bakış açılarına ihtiyaç vardır. Burada psikolojik sermaye kavramının ne kadar hayata geçirebiliyor olduğu aracı değişken olan kişi-örgüt uyumu kavramıyla ele alınmıştır. Öncelikle tez çalışmasının değişkenlerini oluşturan psikolojik sermaye, yenilikçi iş davranışı ve kişi-örgüt uyumu kavramları ele alınarak ayrıntılarıyla incelenmektedir. Tez çalışmasının son bölümünde ise kişi-örgüt uyumunun aracılık rolünde psikolojik sermaye ve yenilikçi iş davranışına olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada psikolojik sermaye ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide kişi-örgüt uyumunun aracılık rolünü incelemek amacıyla 270 çalışana anket çalışması yapılmıştır. Katılımcılardan anket yöntemi ile elden edilen verilerin öncelikle demografik özellikleri incelenmiştir. Açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, aracı değişken analizi ve son olarak yapısal eşitlik modeli ile SPSS 26.0 ve LISREL 8.7 İstatistik paket programları kullanılarak çalışma sonucunda toplanan veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; psikolojik sermayenin hem yenilikçi iş davranışını hem de kişi-örgüt uyumunu pozitif ve anlamlı olarak etkilediği ortaya konulmuştur. Ayrıca psikolojik sermaye ile yenilikçi iş davranışı ilişkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık rolü olduğu yönündeki araştırma hipotezleri de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
As globalization increases in the World, innovation has become inevitable in organizations as in every field. Different perspectives are needed for an institution to continue its life and to be efficient and effective. Here, the extent to which the concept of psychological capital can be implemented is discussed with the concept of person-organization fit, which is a mediating variable. First of all, the concepts of psychological capital, innovative work behavior and person-organization fit, which are the variables of the thesis, are examined and discussed in detail. In the last part of the thesis, the effect of person-organization fit on psychological capital and innovative work behavior with its mediating role was examined. In the study, a survey was conducted with 270 employees to examine the mediating role of person- organization fit in the relationship between psychological capital and innovative work behavior. The data obtained from the participants through the survey method were analyzed using exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, descriptive statistics, correlation analysis, mediator variable analysis and finally structural equation model using SPSS 26.0 and LISREL 8.7 statistical package programs. As a result of the study, it was revealed that psychological capital positively and significantly affects both innovative work behavior and person-organization fit. In addition, the research hypothesis inragrds to person-organization fit has a mediating role in the relationship between psychological capital and innovative work behavior was also supported.