منهج الشيخ محمد الغزالي في تعامله مع السنة النبوية دراسة تحليلية
Şeyh Muhammed Gazali'nin Peygamberin sünneti ile ilgili yaklaşımı – analitik bir çalışma
- Tez No: 862419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
''Şeyh Gazzali'nin nebevi sünnetteki metodu – analitik çalışma'' başlıklı bu tezin amacı Şeyh Muhammed el-Gazzali'nin peygamber hadislerine yaklaşımını analiz etmek, bu hadislerin Kuran-ı Kerim nezdindeki konumunu ortaya koymak ve yasama (teşri) kaynakları arasındaki delil gücünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Daha sonra, el-Gazzali'nin önceki alimlerin peygamber hadislerini doğrulamak için koymuş oldukları şart ve koşullarına ek olarak belirlediği kuralları ve şartları incelemektedir. Ayrıca, bu hadislerin sahih olsa bile doğruluğunu (sıhhatini) değerlendirmek için kullanılan kuralları ve hadislerin tashih edilip edilemediğini belirlemede kullanılan kriterleri ele alır. Son olarak, çalışma, peygamber hadislerinin hangisinin yasama(teşri) niteliğinde olduğunu ve hangisinin olmadığını ayırt etmeye yönelik kriterleri tartışmaktadır. Bununla birlikte, çalışma, peygamber hadislerinin Kuran-ı Kerim'i nesh edip etmediği sorusunu ele almaktadır. Bu sebeple de, çalışmanın zorluğu, Şeyh Muhammed el-Gazali'nin peygamber hadisleriyle ilgili yaklaşımında takip ettiği net bir metodoloji ve genel kuralların bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, araştırmacının, Şeyh el-Gazali'nin hadislere olan yaklaşımını anlamak için izlediği yöntemi belirlemek amacıyla, analitik ve taramalı iki yönlü bir tanımlayıcı metodolojiyi benimsemesi gerekiyordu. Bu sayede, Şeyh'in metodolojisini yönlendiren genel kuralları çıkarmak için araştırmacı, Şeyh'in eserlerini inceleyerek onun görüşlerini ve beyanlarını takip etmeli, ardından bu görüşleri ayrıntılı bir şekilde analiz etmeli ve tanımlamalı. Araştırmacı, bir dizi sonuca ulaşmıştır, bunlardan: Şeyh el-Gazali'nin (Allah rahmet eylesin) sahih hadis şartlarına ziyade olarak eklediği şartları, sadece bu nebevi hadislerin bozma ve tahrif etmeye karşı duyduğu endişeden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. El-Gazali'nin, Kuran-ı Kerim'de neshin olmadığını savunması, güçlü bir delil ve üzerinde düşünülmeye değer bir bakış açısı olarak kabul edilebilir. El-Gazali'nin ömrünü, kitap ve sünneti müdafaa etmek için harcadığı göz önünde bulundurulduğunda, onun da tüm insanların ortak bir durumu olduğu kabul edilen hatalara düşmek onu ayıplamaz. Şeyh el-Gazali'nin eleştiriye maruz kaldığı konular üzerinde bir komite oluşturulup önceki alimlerle ayrıştığı tüm hadisleri ve konuları inceleyebilir, detaylı bir şekilde çalışma yapılabilir ve onun lehine ve aleyhine olan noktaları açıklayabilir. Aynı şekilde, Şeyh'in hadisleri nasıl düzelttiğini ve onlarla nasıl ilişkilendiğini ortaya koymak için bir analiz yapılabilir. Umulur ki bu çalışma, gelecekteki araştırmacılar için bir referans haline gelecektir. Hamd, alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, entitled“(The Methodology of Sheikh Muhammad Al-Ghazali in the Sunnah of prophet Muhammed ( An Analytical Study)) ”is to clarify the methodology of Sheikh Al-Ghazali in dealing with the Sunnah of prophet Muhammed, and it aims to highlight its ( Sunnah of prophet Muhammed) status in relation to the Quran and its authority among legislative sources, and then specify the principles and conditions that Sheikh Al-Ghazali established, in addition to those of his predecessors, to authenticate Sunnah of prophet Muhammed. The research also addresses the criteria employed to verify the authenticity of these traditions, distinguishing between what is legislative and what is non-legislative within the Sunnah of prophet Muhammed, and does the Sunnah abrogate the Quran or not? Therefore, the research problem was in finding a clear methodology and general principles followed by Sheikh Al-Ghazali in his dealings with the Sunnah. Based on this, the researcher had to follow the descriptive approach in its two aspects (analytical and inductive) to trace the opinions and statements of Sheikh Al-Ghazali through his works, and she analyzed and described them (Sheikh Al-Ghazali works) accurately to derive the general rules governing the Sheikh Al-Ghazali methodology, The researcher reached several conclusions, including that what Sheikh Al-Ghazali ) May Allah bless his soul) added to the conditions of authentic hadith was only due to his concern to preserve the Sunnah from distortion and forgery. The opinion that there is no abrogation in the Quran has a strong argument and is a viewpoint worthy of investigation, Sheikh Al-Ghazali devoted his life and efforts to defend on Quran and the Sunnah, should not be discredited for some errors he may have made, as this is the nature of all human beings, It is possible for a committee to thoroughly examine all the Hadiths and topics discussed by Sheikh Al-Ghazali, where he differed from his predecessors, study it in detail, clarify his stance and arguments, and elucidate his method of authenticating hadiths and his approach to dealing with them. This could serve as a reference for future researchers, All praise is due to Allah, the Lord of all worlds.