Dynamics of work as a mechanism of subject(ificat)ion under contemporary capitalism: A case of workers in banking sector in Türki̇ye
Günümüz kapitalizm koşullarında tabi kılma/özneleş(tir)me mekanizması olarak çalışma dinamikleri: Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışanlar örneği
  1. Tez No: 862453
  2. Yazar: MELAHAT GÜRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu çalışma, günümüz kapitalizm koşullarında çalışmanın (ücretli iş aracılığıyla) tabi kılma/özneleş(tir)me yönlerini çok katmanlı bir yaklaşımla analiz etmekte, çalışmanın hayata nasıl nüfus ettiğini hem tabi kılma hem de özne oluşumuna odaklanarak araştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, sektörün finansal kapitalizm açısından önemi, günümüz kapitalizm koşullarının pazarlama ve dijital yüzünü ve genç, eğitimli ve kadın çalışanları temsil etmesi göz önünde bulundurularak, Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışma deneyimi olan kişiler bir örnek olarak incelenmiştir. Bu çalışma, kapitalizm, iş/çalışma ve tabi kılma/özneleş(tir)me bağlamında Emek Süreci Teorileri ve Otonom Marksizm üzerine teorik ve kavramsal tartışmaları sunduktan sonra, çalışmanın tabi kılma/özneleş(tir)me yönlerini anlamak için çok katmanlı bir analiz sunmaktadır. Bu çalışma, cinsiyet ve yaş yönlerini de dikkate alarak, bağımlılık, kimlik ve kendini gerçekleştirme yönlerini içeren“çalışmaya/işe bağlılık”, kontrol, beceriler ve dijitalleşmeyi içeren“işyeri dinamikleri”, sağlık, boş zaman, ilişkiler gibi çeşitli yönleriyle“iş-günlük yaşam etkileşimi”ve çalışanların“benlik algısı”temelinde bir analiz sunmaktadır. Veri odaklı olan bu araştırma, Ankara ve İstanbul'da bankacılık sektöründe çalışma deneyimi olan kişilerle yapılan saha araştırmasına dayanmakta ve bu kişilerin çalışma deneyimlerinin Türkiye'nin emek ve refah rejimine gömülü olduğu gerçeğini de dikkate almaktadır. Bu araştırma, çalışanların stratejileri, eylemleri ve duyguları da dahil olmak üzere çalışmanın çeşitli dinamiklerinin günümüz kapitalizm koşullarında nasıl çift işlevli bir tabi kılma/özneleş(tir)me mekanizması olarak işlediğini çeşitli bulgularla ortaya koymaktadır. Buna göre, çalışma, bir yandan belirsizlikler ve güvencesizlikler üzerinden prekarlık, öte yandan bir performans ve yatırım alanı olarak rekabet ve kendini geliştirme üzerinden kendinin girişimcisinin kesişim alanında, bir tabi kılma/özneleş(tir)me mekanizması olarak işlev görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses subject(ificat)ion aspects of work (through paid job) within a multi-layered approach under contemporary capitalism, exploring how work penetrates in life with a focus on both subjection and formation of subject. Workers in banking has been studied as a case within the context of this study in Türkiye, considering importance of sector for financial capitalism, representing marketing and digital facet of contemporary capitalism as well as young, educated and female workers. After presenting the theoretical discussions on Labour Process Theories and Autonomist Marxism on work, capitalism and subject(ificat)ion, this study presents a multi-layered analysis, including gender and age aspects, to understand subject(ificat)ion aspects of work which is based on“attachment to work”including dependence, identity and self-realization,“workplace dynamics”including control, skills, and digitalization,“work-daily life interaction”including health, leisure time, relations, and“self-perception”of workers. This study, as a data-driven one, is based on field research with people who have experience working in banking sector in Ankara and İstanbul, while acknowledging the embeddedness of their experiences in the labour and welfare regimes of Türkiye. This study offers how the various dynamics of work, including workers' strategies, actions and affections, function as a dual-functional mechanism of subject(ificat)ion under contemporary capitalism through various findings. Accordingly, work functions as a mechanism of subject(ificat)ion within the intersection of precariousness, on the one hand, through uncertainties and insecurities, and, on the other hand, as a domain of performance and investment, through competition and self-development, where one becomes an entrepreneur of oneself.