65 yaş ve üzeri tip 2 diyabet tanılı bireylerde COVİD-19 korkusu ile diyabet öz yönetimi düzeyinin ilişkisi: Karma desen araştırması
The relationship between fear of COVİD-19 and diabetes self-management level in individuals 65 years and older with type 2 diabetes: A mixed design study
- Tez No: 862517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırmada 65 yaş ve üzeri Tip 2 Diyabet tanılı bireylerin COVID-19 korkusu ile diyabet öz yönetim düzeyi ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma; karma yöntem, iç içe geçmiş desen ve ilişkisel tarama türündedir. Çalışma; Mart 2021-Mart 2022 tarihleri arasında Korkuteli Devlet Hastanesi dahiliye polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri Tip 2 Diyabetli bireylerden çalışmaya katılmayı kabul eden 300 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Birey Tanıtıcı Bilgi Formu, Tip 2 Diyabetli Kişilerde Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between fear of COVID-19 and diabetes self-management level of individuals diagnosed with Type 2 Diabetes aged 65 years and over. Method: The research is a mixed method, nested design and relational screening type. The study was conducted with 300 individuals aged 65 years and over with Type 2 Diabetes who applied to Korkuteli State Hospital internal medicine outpatient clinics between March 2021 and March 2022. Data were obtained using the Individual Descriptive Information Form, Diabetes Self-Management Scale in People with Type 2 Diabetes, COVID-19 Fear Scale and Semi-structured Interview Form.