Examining the factors contributing to student dropout in open and distance education
Açık ve uzaktan öğrenme süreçlerinde öğrencilerin sistemden ayrılma sebeplerinin incelenmesi
  1. Tez No: 862520
  2. Yazar: SEVGİ ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAS BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Öğrenenlerin sistemden ayrılması, konuyla ilgili artan literatüre rağmen önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu fenomenolojik çalışma, uzaktan eğitim programlarından ayrılanları yaşadıkları deneyimleri derinlemesine inceleyerek öğrenenlerin ayrılma kararına etki eden faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu faktörleri ortaya çıkarmak için yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmış, verileri analiz etmek içinse tematik veri analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırma grubu, daha önce bir açık ve uzaktan eğitim programına kaydolmuş ancak 2019-2022 yılları arasında programdan ayrılmış 15 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların okulu bırakmalarının altında yatan nedenleri ortaya çıkarmayı amaçlayan ilk görüşme sorusuna verilen yanıtlardan elde edilen bulgulara göre, en sık değinilen faktörler ölçme ve değerlendirme, ders materyalleri, yaşam koşulları, kayıt politikaları ve prosedürleri, motivasyon ve hedefe odaklılık, derslerin zorluğu, öz disiplin, pandemi, harç ücreti, diğer akademik uğraşlar, güven ve inandırıcılık, ders tasarımı, ders memnuniyeti, altyapı ve erişilebilirlik, iletişim kanalları ve etkileşim ve sosyalleşme olmuştur. Katılımcıların ayrılma kararlarının duygusal sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan ikinci görüşme sorusuna verilen yanıtlardan elde edilen bulgular, kayıtsızlık, üzüntü, rahatlama, hayal kırıklığı, kandırılmışlık ve farkındalık gibi duygusal sonuçları ortaya çıkarmıştır. Bulgulara dayanarak, katılımcıların deneyimleri geçmiş literatür ışığında tartışılmış ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Student dropout remains a significant concern despite the growing corpus of literature on the subject. Through an in-depth examination of the lived experiences of those who have dropped out from distance education programs, this phenomenological study aims to reveal the factors that contribute to students' decision to leave. In this study, semi structured interviews were utilized to uncover the nuanced, personal, and complex factors and thematic data analysis technique was applied to analyze the data. The research group consists of 15 individuals who once enrolled in an open and distance education program but dropped out between the years 2019 and 2022. Based on the findings derived from participants' responses to the first interview question aiming to reveal the underlying reasons that contribute to participants' dropping out, most frequently addressed factors were assessment, course and study materials, life circumstances, enrollment policies and procedures, motivation and goal commitment, course difficulty, self-regulation, pandemic, tuition fee, other academic pursuits, trust and credibility, course design, course satisfaction, infrastructure and accessibility, communication channels and interaction and socialization. Participants' responses to the second interview question, which aims to bring the emotional outcomes of their decisions into light, revealed such emotional outcomes as indifference, sadness, relief, disappointment, being deceived, and awareness. Based on the findings, meticulously documented lived experiences of the participants were discussed by revisiting the literature, a set of recommendations were made and some implications for future studies were noted.