Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda göz maskesi kullanımının ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Tek kör randomize kontrollü çalışma
Effect of eye mask use on pain and sleep quality in patients undergoing open heart surgery: A single blind randomized controlled study
  1. Tez No: 862522
  2. Yazar: ŞEYMA SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırma açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda göz maskesi kullanımının ağrı ve uyku kalitesi üzerine etkisi değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini açık kalp ameliyatı olan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden toplam 60 hasta oluşturdu. Deney grubu hastalarına her gün aynı saatte göz maskesi uygulaması sonrası ameliyat sonrası iki gece boyunca Richard-Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) kullanılarak uyku ve Vizüel Analog Skala kullanılarak ağrı değerlendirmesi yapıldı. Kontrol grubuna klinikte uygulanan rutin postoperatif bakım uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi uygulandı. Araştırmanın sürekli değişkenleri pearson korelasyon analiziyle; kategorik değişkenler ki-kare testi ile incelendi. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Deney ve kontrol grubu hastalarda ağrı puan ortalamaları arasında postoperatif 1. gece anlamlı fark bulunmazken 2.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate the effect of eye mask use on pain and sleep quality in patients undergoing open heart surgery. Material and Method: The research was conducted in Giresun University Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit. The sample of the study consisted of a total of 60 patients who had open heart surgery, met the research criteria and accepted the research. After applying an eye mask to the experimental group patients at the same time every day, sleep was evaluated using the Richard-Campbell Sleep Scale (RCUS) and pain was evaluated using the Visual Analogue Scale for two postoperative nights. The control group received routine postoperative care applied in the clinic. Descriptive statistics, independent samples t test, and one-way analysis of variance were applied to analyze the data. Continuous variables of the research were analyzed by Pearson correlation analysis; Categorical variables were examined with the chi-square test. The findings were evaluated at a 95% confidence interval and a 0.05% significance level.