Açık kalp cerrahisinde torakal epidural analjezinin postoperatif karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına ve hematolojik parametrelere etkileri
The effect of thoracic epidural analgesia on postoperative liver and renal fonction and haematological parameters in open heart surgery
- Tez No: 652081
- Danışmanlar: PROF. ENGİN ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Açık kalp ameliyatlarında cerrahi stres, ağrı ve buna bağlı organ disfonksiyonları sık görülen, morbidite ve mortaliteyi etkileyen sorunlardır. Bir açık kalp ameliyatı kalp yetmezliği, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozuklukları, bozulmuş hemostatik sistem, nörolojik ve bilişsel disfonksiyon gibi sistemik ve organa özgü komplikasyonlar başlatabilir. Torakal epidural analjezi (TEA), hastalar için mükemmel ağrı kontrolü ve yüksek memnuniyet potansiyeline sahip olduğundan, ameliyattan veya göğsün şiddetli travmasından sonra akut ağrıyı hafifletmek için oldukça etkili bir prosedürdür. TEA iyi bir ağrı kontrolü sağlamanın yanı sıra birçok organ sistemlerinde olumlu etkileri olan ve açık kalp cerrahisinde sıklıkla kullanılan bir analjezi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı TEA'nın postoperatif karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına ve hematolojik parametrelere etkisini, hastaların sedasyon ve ağrı düzeylerini, ekstübasyon zamanını, yoğun bakımda kalış sürelerini ve mortalite üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:2008-2018 yılları arasında açık kalp cerrahisi geçiren hastalar çalışmaya dâhil edildi. Hastalar, dosya kayıtlarına bakılarak uygulanan analjezi yöntemine göre epidural analjezi grubu (Grup E) ve intravenöz analjezi grubu (Grup I) olmak üzere iki gruba ayırıldı. Hastaların demografik verileri, hemogram değerleri, kan biyokimyası (ALT, AST, kreatin, glukoz, INR, albümin, sodyum, potasyum, kalsiyum), mobilizasyon zamanları, ek sedasyon ve ek analjezik gereksinimi, yoğun bakımda ve hastanede kalış süreleri ve mortalite oranları incelendi. Bulgular:Çalışmayı belirlediğimiz zaman diliminde, açık kalp ameliyatı olmuş 1369 hastanın 1280 tanesinin verilerine ulaşılabildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ASA sınıflaması açısından anlamlı fark yoktu. Grup E'deki hastalarda postoperatif analjezi ve sedasyon ihtiyacı Grup I'dan daha az idi. Kan glukoz düzeyi Grup I'da Grup E'den anlamlı olarak yüksek iken kreatinin değerleri Grup E'de Grup I'dan yüksekti.Diğer parametreler, YBÜ'de yatış süresi, mobilizasyon zamanı ve mortalite açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç:TEA; açık kalp cerrahisi geçirecek hastalarda olumlu etkilerinden dolayı tercih edilebilecek etkin bir analjezi yöntemidir. Bu çalışmada da gösterildiği gibi TEA postoperatif sedasyon ve analjezi ihtiyacını azaltmaktadır. TEA daha kolay kan şekeri regülasyonu sağlamakla birlikte hemodinamik etkilerine bağlı olarak organ hipoperfüzyonu olabileceği göz önünde bulundurularak böbrek ve karaciğer fonksiyonları yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim:Surgical stress, pain and related organ dysfunctions are common problems in open heart surgeries, affecting morbidity and mortality. An open heart surgery can induce systemic and organ specific complications such as heart failure, liver and kidney dysfunction, impaired hemostatic system, neurological and cognitive dysfunction. Thoracic epidural analgesia (TEA) is a highly effective procedure for relieving acute pain after surgery or severe trauma to the chest, as it has excellent pain control and high satisfaction potential for patients. In addition to providing good pain control, TEA is an analgesia method that has positive effects on many organ systems and is frequently used in open heart surgery. The aim of this study is to investigate the effects of TEA on postoperative liver and kidney functions and hematological parameters, sedation and pain levels of patients, extubation time, length of stay in intensive care and mortality. Material and Methods:Patients who underwent open heart surgery between 2008-2018 were included in the study. The patients were divided into two groups as epidural analgesia group (Group E) and intravenous analgesia group (Group I) according to the analgesia method applied based on file records. The demographic data of the patients, hemogram values, blood biochemistry (ALT, AST, creatine, glucose, INR, albumin, sodium, potassium, calcium), mobilization times, additional sedation and additional analgesic requirement, intensive care and hospital stay, and mortality rates were analyzed. Results:During the time period we determined the study, the data of 1280 of 1369 patients who had undergone open heart surgery were available. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, body mass index, and ASA classification. Postoperative analgesia and sedation need was less in Group E patients than Group I. Blood glucose level was significantly higher in Group I than Group E, while creatinine values were higher in Group E than Group I. No significant difference was found in terms of other parameters, length of stay in the ICU, mobilization time and mortality. Conclusions:TEA; It is an effective analgesia method that can be preferred in patients undergoing open heart surgery due to its positive effects. As shown in this study, TEA reduces the need for postoperative sedation and analgesia. Although TEA provides easier blood glucose regulation, kidney and liver functions should be monitored closely, considering that organ hypoperfusion may occur due to hemodynamic effects.