İlkokul öğretmenlerinin karara katılma düzeyleri ile dağıtılmış liderlik algılarının incelenmesi
Investigation of primary school teachers' levels of participation in decision and distributed leadership perceptions
  1. Tez No: 862546
  2. Yazar: SEVGİ YEDİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokuldaki öğretmenlerin karara katılma seviyelerini ve dağıtılmış liderlik algılarını belirlemek, ayrıca bu unsurlar arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma genel tarama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan verilerine göre 2347'si devlet okullarında, 208'i özel okullarda olmak üzere toplam 2555 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Rassal yolla seçilen 335 ilkokul öğretmeni araştırma örneklemini oluşturmaktadır. İlkokul öğretmenlerinin öğrenci işleri ve akademik başarı kararlarına ve zümre kararlarına çoğunlukla, okul yönetimi kararlarına nadiren katıldıkları tespit edilmiştir. Dağıtılmış liderlik algılarının ise amaç birliği, formal yapı, iş birliği ve güven, teşvik ve girişim, sorumluluk paylaşımı alt boyutlarının hepsinde“katılıyorum”düzeyinde olduğu görülmüştür. Karara katılma düzeyi öğretmenlerin yaş ve cinsiyetlerine göre değişkenlik gösterirken, dağıtılmış liderlik algısı kıdem yılı ve eğitim düzeyine göre farklılaşmaktadır. Karara katılma davranışı ile dağıtılmış liderlik algısı arasında pozitif yönlü olmak üzere orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Öğretmenlerin karara katılma davranışındaki toplam varyansın %24,6'sı dağıtılmış liderlik algısı ile açıklanmaktadır. İlkokullarda görev yapan yöneticiler öğretmenlerin karara katılma davranışlarını arttırabilmek için liderlik faaliyetlerini öğretmenlere de dağıtmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the level of participation of primary school teachers in decision-making processes and their perceptions of distributed leadership. The general survey model was determined as the research model. The population of the research consists of a total of 2555 primary school teachers, 2347 of whom are in public schools and 208 in private schools, according to the data received from the Ministry of National Education Şehitkamil District Directorate of National Education in 2022. Data collected through a survey from 335 primary school teachers selected through random sampling were analyzed. It has been determined that primary school teachers mostly participate in student affairs and academic success decisions and group decisions, but rarely participate in school management decisions. Distributed leadership perceptions were found to be at the“agree”level in all sub-dimensions of unity of purpose, formal structure cooperation and trust, encouragement and initiative, and responsibility sharing. While the level of participation in the decision-making varies according to the age and gender of teachers, the perception of distributed leadership differs according to their years of seniority and education level. There was a moderately significant, positive relationship between decision-making behavior and distributed leadership perception. 24.6% of the total variance in teachers' decision-making behavior is explained by the perception of distributed leadership. Administrators working in primary schools should distribute leadership activities to teachers to increase their decision-making behavior.