İl merkezi ve taşrada görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin motivasyon düzeylerinin karşılaştırılması (Sivas ili örneği)
Comparison of the motivation levels of physical education and sports teachers working in the downtown and countryside (the case of Sivas province)
- Tez No: 862551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Beden Eğitimi ve Spor Derslerinin daha verimli ve amacına daha uygun olarak okutulabilmesi için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin motivasyonlarını etkileyen unsurların tespit edilmesi ve motivasyon düşüklüğüne sebep olabilecek durumların giderilmesi son derece önemlidir. Buradan hareketle araştırmanın amacı, Sivas il merkezinde ve taşrada görev yapan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin motivasyon düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere göre karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmaya, 2023-2024 eğitim öğretim yılında görev yapan 65 kadın, 154 erkek olmak üzere toplam 219 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni katılmıştır. Nicel araştırma desenlerinden tarama yöntemi kullanılarak, demografik kişisel bilgi formu ve Öğretmen Motivasyon Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğretmenlerin Mesleki Doyum ve Kişisel Gelişim alt boyutuna verdikleri cevapların ortalaması 4,23±0,61, Okul Yönetimi alt boyutunda 3,87±0,93 ve Öğretim Süreci ile Öğrenciler alt boyutunda ise 4,37±0,63 olarak belirlenmiştir. Kariyer basamağı değişkeni açısından karşılaştırma sonuçlarına göre, Mesleki Doyum ve Kişisel Gelişim(x²=4,363; p=0,113), farklılık bulunamazken Okul Yönetimi(x²=8,287; p=0,016) ve Öğretim Süreci ve Öğrenciler(x²=7,192; p=0,027) alt boyutları açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Okul yönetimi alt boyutu açısından öğretmenlerin ortalamalarının Başöğretmenlerin ortalamasından daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Yine Öğretim Süreci ve Öğrenciler alt boyutu açısından öğretmenlerin ortalamalarının Uzman Öğretmenler ile Başöğretmenlerin ortalamalarından daha büyük olduğu anlaşılmıştır. Sonuç: Etkili bir şekilde planlanmış ve tasarlanmış bir kariyer basamağı sisteminin uygulanmasının eğitim sistemi için önemli olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak güncellenmiş bir kariyer basamağı sisteminin uygulanması, öğretmen motivasyonunu artırarak eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kalitesini ve etkinliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is very important to determine the factors affecting the motivation of Physical Education and Sports Teachers and to eliminate the situations that may cause low motivation in order to teach Physical Education and Sports Lessons more efficiently and in accordance with their purpose. From this point of view, the aim of the research is to compare the motivation levels of Physical Education and Sports Teachers working in Sivas provincial centre and provinces according to various demographic characteristics. Method: A total of 219 Physical Education and Sports Teachers, 65 female and 154 male, working in the 2023-2024 academic year, participated in the study. Using the survey method, one of the quantitative research designs, data were collected with demographic personal information form and Teacher Motivation Scale. Findings: The mean of the answers given by the teachers participating in the study to the Professional Satisfaction and Personal Development sub-dimension was 4,23±0,61, 3,87±0,93 in the School Management sub-dimension and 4,37±0,63 in the Teaching Process and Students sub-dimension. According to the comparison results in terms of career stage variable, no significant difference was found in terms of Professional Satisfaction and Personal Development (x²=4,363; p=0,113), while a significant difference was found in terms of School Management (x²=8,287; p=0,016) and Instructional Process and Students (x²=7,192; p=0,027) sub-dimensions. In terms of the school management sub-dimension, it was found that the mean of the teachers was higher than the mean of the Principal Teachers. Again, in terms of Instructional Process and Students sub-dimension, it was found that the averages of the teachers were greater than the averages of the Expert Teachers and the Principal Teachers. Result: It shows that the implementation of an effectively planned and designed career ladder system is important for the education system. The implementation of an updated career ladder system in accordance with the expectations and needs of teachers can increase the quality and effectiveness of education and training activities by increasing teacher motivation.