Çocuk enfeksiyon polikliniğine başvuran uzamış öksürükle gelen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of patients presenting to the pediatric infection clinicwith prolonged cough: a retrospective study.
- Tez No: 862557
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM İCLAL BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öksürük hastaneye başvuru sebeplerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aileler ve hastalar için psikolojik hasar oluşturmakta, sağlık çalışanları için artmış iş yüküne yol açmaktadır .Dünya genelinde öksürük tedavisine yılda 10 milyar dolardan fazla harcama yapılıyor olması, gereğinden fazla tetkik ve tedaviye sebep olması nedeni ile en önemli sağlık problemlerinden biri haline gelmiştir. Öksürük, altta yatan basit sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, yaşamı tehdit eden ve erken tanı konulmadığı takdirde geri dönüşsüz sonuçlar ortaya çıkaran önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Çalışmamızda tarihleri Kasım 2016 ile Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Yenimahalle Eğitm Araştırma Hastanesinde Çocuk Enfeksiyon polikliniğine başvuran ve 1 ay ile 18 yaş arasında olan hastaların dosyaları incelendi.İki haftadan uzun süren öksürük şikâyeti ile başvuran hastaların verileri hastane bilgi işletim sistemi üzerinden geriye dönük olarak toplanmıştır.Hastaların kliniği, tanı aşamaları, aldığı tanılar, izlem süreleri incelenmiştir. Toplamda 333 hasta incelenmiştir. Çalışmada en sık saptanan tanılar üst solunum yolu enfeksiyonu , pnömoni, sinüzit, larenjit, bronşiolit olmuştur. Kronik öksürüğü (>4 hafta) olan hastalar 216 hasta (%64,9) ve subakut (
Özet (Çeviri)
Cough constitutes a significant portion of hospital admissions. It creates psychological damage for families and patients, while leading to increased workload for healthcare workers. With global spending on cough treatment exceeding 10 billion dollars annually, it has become one of the most important health problems due to its tendency to cause excessive tests and treatments. Cough can stem from simple underlying causes or herald serious diseases that, if not diagnosed early, may result in irreversible consequences. In our study, medical records of patients aged between 1 month and 18 years who presented to the Pediatric Infection Outpatient Clinic at Ankara Yenimahalle Education and Research Hospital between November 2016 and March 2020 were reviewed. Data of patients presenting with cough lasting more than two weeks were collected retrospectively from the hospital information system. The clinic, diagnostic stages, diagnoses received, and follow-up periods of the patients were examined. A total of 333 patients were included in the study. The most commonly observed diagnoses in the study were upper respiratory tract infection, pneumonia, sinusitis, laryngitis, and bronchiolitis. Patients were categorized into those with chronic cough (>4 weeks) comprising 216 patients (64.9%) and those with subacute (